DSCOVR: Niewidoczna strona Księżyca na tle Ziemi!!

dnia 05/08/2015

dscovrepicmoontransitfull

Zawsze chciałem to zobaczyć! Kamera umieszczona na pokładzie amerykańskiej sondy DSCOVR (Deep Space Climate Observatory) uchwyciła niesamowity obraz. Z punktu oddalonego od Ziemi o 1.5 miliona kilometrów sonda sfotografowała w pełni oświetloną niewidoczną (i nigdy niewidoczną z Ziemi) stronę Księżyca przechodzącą na tle Ziemi.

Kamera EPIC stale zwrócona jest ku oświetlonej półkuli Ziemi umożliwiając prowadzenie obserwacji ozonu, wegetacji, wysokości pokrywy chmur oraz aerozoli w atmosferze.

Zdjęcia, które złożyły się na animację zostały wykonane między 15:50 a 20:45 w dniu 16 lipca 2015 r i pokazują Księżyc na tle Oceanu Spokojnego w pobliżu wybrzeża Ameryki Północnej. W górnym lewym rogu znajduje się biegun północny.

Niewidoczną stronę Księżyca po raz pierwszy sfotografowła radziecka sonda Luna 3 w 1959 roku. Od tego czasu kilka misji NASA wykonało szczegółowe zdjęcia tej części Księżyca. Z uwagi na fakt, że okres obiegu Ziemi przez Księżyc trwa tyle samo co obrót Księżyca wokół własnej osi z Ziemi możemy obserwować cały czas tą samą jego stronę.

Źródło: NASA / DSCOVR

Tagi: , ,

Spóźniony student astronomii, członek Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych, zapalony popularyzator astronomii w mowie (Planetarium - Laboratorium Wyobraźni PPNT) i piśmie (pulskosmosu.pl, Młody Technik, Urania, AntyWeb, natemat.pl), miłośnik motoryzacji, Skandynawii i psów Północy.


  • Sebastian

    czym sie tlumaczy, ze Ksiezyc zawsze zwrocony do nas jedna strona jest?

    • Księżyc po prostu obiega Ziemię w tym samym czasie w którym obraca się wokół własnej osi. To tak zwana rotacja synchroniczna. Spowodowana jest ona siłami pływowymi.

  • Szczot

    Co tu dużo mówić – super 🙂

    • Absolutnie rewelacyjne. Zobaczyć zdjęcie Ziemi i Księżyca z punktu widzenia zbliżających się do Ziemi… obiektów NEO, obcych cywilizacji, komet itd 🙂