Wycieczka nad powierzchnią Ceres

dnia 06/08/2015

Fantastyczne, trójwymiarowe szczegóły największego wzgórza, jasne kropki i inne formacje na powierzchni Ceres – to wszystko zobaczycie w najnowszym filmie stworzonym ze zdjęć przesłanych przez sondę Dawn.

Wyróżniająca się góra z jasnymi pasmami spływającymi po jej stromych zboczach to obiekt szczególnie fascynujący dla naukowców. Kształt wzgórza przypomina stożek lub piramidę. Jego wysokość szacowana jest na 6 kilometrów mierząc od poziomu równin otaczających górę. Oznacza to, że góra może się równać z Mount McKinley na Alasce, najwyższym punktem Ameryki Północnej.

gora

Równie ciekawym obiektym jest krater Occator, w którym znajdują się najjaśniejsze na Ceres kropki. Nowa animacja symuluje przelot nad tym obszarem. Badając sposób w jaki jasne kropki Occatora odbijają światło na różnych długościach fali, zespół naukowców z misji Dawn nie zauważył zbytniego podobieństwa do lodu. Także albedo kropek – ilość światła odbijanego – jest mniejsze od prognoz dla lodu na powierzchni.

kropy

Źródło: NASA

Tagi: , , ,

Spóźniony student astronomii, członek Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych, zapalony popularyzator astronomii w mowie (Planetarium - Laboratorium Wyobraźni PPNT) i piśmie (pulskosmosu.pl, Młody Technik, Urania, AntyWeb, natemat.pl), miłośnik motoryzacji, Skandynawii i psów Północy.