Galileo 9 i 10 już w systemie

dnia 20/09/2015

 

Artist_s_view_of_a_Galileo_Full_Operational_Capability_FOC_satellite

20 września o 18:22 zespół ESA/CNES w centrum operacyjnym ESOC potwierdził przekazanie satelitów Galileo 9/10 do centrum kontroli Galileo Control Center pod Monachium. Od tego momentu satelity należą do systemu i zawiaduje nimi zespół stale zajmujący się całą konstelacją satelitów Galileo.

Po bezproblemowym doprowadzeniu na orbitę za pomocą rakiety Sojuz w dniu 11 września, krytyczna faza startu i wstępnego wprowadzenia na orbitę przebiegła idealnie i oba satelity pracują prawidłowo i zdążają na swoją docelową orbitę operacyjną.

Formalne przekazanie satelitów zbiega się w czasie z przekazaniem drugiego z nich – pierwszy został już przekazany pod kontrolę centrum wczoraj (19 września).

W momencie przekazania oba satelity działały zgodnie z planem,

Mimo, że faza LEOP (Launch and Early Orbit Phase) zakończyła się w centrum ESOC, zespół dynamiki lotów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA Flight Dynamics) będzie wspierał oba satelity do momentu osiągnięcia przez nie ostatecznej orbity do czego dojdzie w ciągu kilku nadchodzących tygodni.

Źródło: ESA

Tagi: , , , ,

Spóźniony student astronomii, członek Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych, zapalony popularyzator astronomii w mowie (Planetarium - Laboratorium Wyobraźni PPNT) i piśmie (pulskosmosu.pl, Młody Technik, Urania, AntyWeb, natemat.pl), miłośnik motoryzacji, Skandynawii i psów Północy.