Chmury na marsjańskim niebie – widziałeś?

dnia 23/02/2016

marshorizon_opportunity_big

Gdybyś tak stanął na Marsie – co mógłbyś zobaczyć? Biorąc za przykład łazik Opportunity – mógłbyś zobaczyć przed sobą rozległe równiny czerwonego piasku, zabarwione na pomarańczowo niebo oraz delikatne, włókniste chmury. Taki przynajmniej widok uchwycił łazik Opportunity po dotarciu do krateru Victoria w październiku 2006 roku.

W przeciwieństwie do typowych panoram marsjańskich, na tym zdjęciu nie widać prawie żadnych głazów. Odległy czerwony horyzont jest tak płaski i pozbawiony obiektów, że przypomina horyzont, który widzimy patrząc na spokojną taflę oceanu na Ziemi.

Chmury na Marsie mogą się składać z dwutlenku węgla lub wody i mogą przemieszczać się stosunkowo szybko, tak jak chmury na Ziemi. Czerwony pył w marsjańskiej atmosferze może zmienić kolor nieba marsjańskiego z niebieskiego na czerwony w zależności od gęstości i rozmiarów ziaren pyłu unoszących się w atmosferze.

Źródło: Mars Exploration Rover Mission / Cornell / JPL / NASA

 

Tagi: , ,

Spóźniony student astronomii, członek Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych, zapalony popularyzator astronomii w mowie (Planetarium - Laboratorium Wyobraźni PPNT) i piśmie (pulskosmosu.pl, Młody Technik, Urania, AntyWeb, natemat.pl), miłośnik motoryzacji, Skandynawii i psów Północy.