RECENZJA: Budowa stron w HTML – Strefa Kursów #0todev

pierwszastrona
Skutek uboczny kursu Budowa stron w HTML5. Źródło: własne

Poziom: podstawowy

Kurs Budowa stron w HTML to pierwszy, najbardziej podstawowy kurs tworzenia stron internetowych w języku HTML spośród wszystkich kursów dostępnych na portalu Strefa Kursów. Zgodnie z nazwą, kurs na który składa się ponad 5 godzin materiału wideo jest podstawowym wprowadzeniem w zagadnienie tworzenia stron internetowych. Nawet osoba, która nigdy nie miała styczności z tą tematyką bez problemu odnajdzie się w ciekawym materialelekcyjnym i po zakończeniu kursu będzie miała za sobą proces tworzenia pierwszej strony internetowej.

Od razu przyznaję, to nie pierwszy raz kiedy zabieram się za kurs HTML’a. Już kilka razy w życiu podchodziłem do tej tematyki. Jednak brak ustrukturyzowanego kursu, chaotyczne przepisywanie kodu z książki zawsze w pewnym momencie skutecznie mnie zniechęcało. Teraz kiedy kurs stanowi konkretny element całej ścieżki Specjalista Web Designer mobilizacja utrzymała się na wysokim poziomie do samego końca. Po części to zaleta samego prowadzącego Ksawerego Kargóla, który spokojnym głosem, nienaganną dykcją i prostym językiem tłumaczy kolejne zagadnienia. Jeżeli poszukujecie filmów o dobrej jakości, całkowicie pozbawionych jakże popularnego w licznych tutorialach internetowych „…..yyyyyy….”, „….eeee….”, „…..dziwne, a u mnie działa….” – to doskonale trafiliście. Materiał przygotowano na naprawdę bardzo wysokim poziomie.

Co więcej, podoba mi się kolejność przedstawiania materiału. Zamiast konwencjonalnego tworzenia strony internetowej już od pierwszej lekcji, najpierw poznajemy spory zestaw obiektów, które można umieszczać na stronie: tekst, listy, tabele, linki, formularze, przyciski, wyszukiwarki, zdjęcia czy pliki wideo, a dopiero zwieńczeniem całego kursu jest projekt, w ramach którego wykorzystujemy całą wcześniej zdobytą wiedzę do stworzenia nowej, własnej strony internetowej. Takie ułożenie materiału sprawia, że projekt końcowy doskonale spełnia funkcję podsumowania i powtórzenia całości wcześniej poznanego materiału.

Tu warto zauważyć, że w całym kursie Autor kładzie nacisk na nowe funkcje, nową strukturę i nowe komponenty języka wprowadzone w jego najnowszej specyfikacji –  HTML5. Jeden z filmów przedstawia także znaczniki, które zostały wycofane z oficjalnej specyfikacji języka podczas jego modernizacji do wersji HTML5.

Oprócz podstawowej wiedzy o najczęściej stosowanych elementach stron www, podczas kursu przedstawiane są także narzędzia przydatne przy tworzeniu pierwszych stron, takie jak chociażby edytory kodu czy biblioteka Modernizr pozwalająca na sprawdzenie czy poszczególne funkcje obsługiwane są przez różne przeglądarki internetowe dostępne na rynku. Pod koniec kursu zdobędziemy także praktyczne informacje niezbędne do umieszczenia swojej pierwszej strony na serwerze.

Oczywiście – w ramach kursu podstawowego nie dowiemy się wszystkiego. Przyswoimy solidne podstawy pozwalające na stworzenie pierwszej strony internetowej. To także doskonała podstawa, która może służyć za fundamenty przed bardziej zaawansowanymi kursami HTML. W ramach kursu zarysowano także sposób korzystania z arkuszy stylów tworzonych w języku CSS3. To właśnie za kurs tego języka zabiorę się teraz, zanim jeszcze przejdziemy do kursu HTML5 na poziomie zaawansowanym.

Dla kogo jest kurs Budowa Stron w HTML5?

Dla każdego. Niezależnie od tego czy nigdy nie zastanawiałeś się w jaki sposób tworzy się strony internetowe, czy już masz za sobą pierwsze próby z tym językiem – ten kurs stanowi zarówno pełnoprawny, kompleksowy kurs jak i doskonałą bazę wiedzy, do której szybko można wrócić w poszukiwaniu konkretnego rozwiązania, gdy na budowanej przez siebie stronie chcemy umieścić przycisk, formularz czy okno wyszukiwania.

To dopiero sam początek mojej drogi ale niezwykle satysfakcjonujący, dlatego też pora na kolejny kurs.

Więcej o kursie przeczytacie na stronie Strefa Kursów.