RECENZJA: Kurs efektowne strony z CSS3 – Strefa Kursów #0todev

001

Poziom podstawowy

Kurs efektowne strony z CSS3 to drugi z kursów realizowanych przeze mnie w ramach projektu „Od zera do developera”.

Zaraz po ukończeniu podstawowego kursu HTML5 zabrałem się za CSS3, aby uzupełnić swoją wiedzę w zakresie „stylizowania” stron stworzonych w HTML. Nie ukrywam, że chciałem niemal natychmiast wykorzystać go na żywym organizmie Pulsu Kosmosu zmieniając czcionki, tło czy układ poszczególnych elementów tak strony głównej jak i podstron z artykułami. Tak też zrobiłem, ale o tym później.

002

Konstrukcja kursu

W ramach kursu CSS3 autorzy przyjęli nieco inną taktykę nauki. Najpierw przez większą część kursu szczegółowo omawiane są kolejne funkcje Kaskadowych Arkuszy Stylów (CSS), a dopiero na końcu kursu cała wiedza wykorzystana jest do realizacji projektu, w ramach którego uczestnik kursu może wykorzystać niemal całą poznaną wiedzę do stylizowania każdego elementu przykładowej strony internetowej.

Mimo tego, że jest to kurs podstawowy, to śmiało można powiedzieć, że w ciągu 8 godzin nagrań autorzy przedstawili naprawdę dużo materiału – z kursu dowiemy się między innymi:

  • jak nadać charakteru tekstowi, jak zadbać o odpowiednią czcionkę, o odpowiedni rozmiar, jak ustawić wcięcia, odstępy czy cień tekstu,

  • co to jest model pudełkowy, jak ustawić w nim marginesy, dopełnienia, zaokrąglić narożniki poszczególnych elementów czy wstawić obrazek jako obramowanie,

Oprócz tych i wielu innych poszczególnych technik, uczestnik dowie się z tego kursu co to są selektory i pseudo-klasy, jak je wydajnie wykorzystywać; dowie się także jak kontrolować kolory, jak używać gradientów kolorów czy ustawiać tło wieloelementowe. Autorzy także zwracają dużą uwagę na różnice między przeglądarkami wykorzystywanymi przez Czytelników, podając gotowe recepty na upewnienie się, że w każdej z nich nasza strona będzie wyświetlała się prawidłowo.

Oczywiście Kurs efektywne strony z CSS3 nie wyczerpuje tematu CSS, a jedynie go zarysowuje. Dlatego też za tydzień pojawi się recenzja kursu zaawansowanego, który dogłębniej zajmuje się arkuszami stylów.

Abstrahując od powyższego – należy pamiętać, że po ukończeniu kursu, aby wynieść coś z niego na stałe, trzeba cały czas ćwiczyć, wykorzystywać podane techniki. W przeciwnym razie w jednym tygodniu przyswoimy dużo wiedzy, a dwa tygodnie później będziemy pamiętać z tego jakieś 10-20%. Mając to na uwadze, możecie spodziewać się niezapowiedzianych, chwilowych zmian na Pulsie Kosmosu, a to czcionka się zmniejszy/powiększy, a to tło zmieni kolor, a to błąd wyskoczy…. bez paniki – to znaczy, że nauka trwa 🙂

Kurs Efektowne strony z CSS3 jak i inne kursy wydane przez Wydawnictwo Strefa Kursów dostępne są po kliknięciu w poniższą grafikę.

Kurs efektowne strony z CSS3

Polecam!