Metan w atmosferze Saturna

Atmosfera Saturna
Saturn

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 6 września 2015 roku przez sondę Cassini. Nie jest to bynajmniej zwykła fotografia. Zdjęcie wykonano w specjalnym filtrze o długości fali 728 nanometrów (bliska podczerwień), która jest absorbowana przez metan z atmosfery Saturna. Ciemne regiony to miejsca w których światło przemieszcza się dalej w głąb atmosfery (przechodzi przez większą ilość metanu) nim zostanie odbite i rozproszone przez chmury a następnie wyjdzie poza atmosferę. Na tej fotografii im głębiej światło dotrze, tym większa jego część zostanie zaabsorbowana przez metan i tym ciemniejsze będzie to miejsce na fotografii.

Widoczny na fotografii obiekt poniżej pierścieni Saturna to księżyc Dione. Widoczne są także cienie pierścieni na południowej hemisferze (półkuli) planety. Można je porównać do wcześniejszych zdjęć z misji Cassini, z rzutem pierścieni na półkulę północną:

Cassini - Saturn
Saturn w filtrze 728 nanometrów

Skala w pierwszej fotografii to ok 79 kilometrów na piksel, odległość od celu około 1.32 miliona kilometrów. Sam księżyc Dione został rozjaśniony (około 2x) aby lepiej go uwydatnić na fotografii.

 

Author: Redakcja