Lód wodny na Plutonie..płynie!

nh-plutosfloatinghills-context-lables_v3-sml-02-04-16

Azotowe lodowce ( lodowy azot) na Plutonie zdają się przenosić niezwykły ładunek, liczne odizolowane wzgórza, mogą być fragmentami lodu wodnego, z pobliskich okolic górskich. Te pojedyncze fragmenty/wzgórza, jak wynika z danych New Horizons mają wymiary od około jednego do kilku kilometrów wszerz. Wzgórza znajdujące się w rozległej lodowej równinie zwanej potocznie Sputnik Planum  wyglądają jak miniatury większych gór z zachodnich rubieży. To kolejny przykład jak bogata i fascynująca jest geologia tej tak mało jeszcze poznanej planety.

Ponieważ lód wodny ma mniejsza gęstość w porównaniu z tym zdominowanym przez azot. Naukowcy uważają, że te lodowe wzgórza płyną po oceanie lodowego azotu, tak jak znane nam góry lodowe na Arktyce. Te fragmenty to kawałki pobliskich lodowych wzgórz, które odrywając się płyną zgodnie z ruchem lodowca tworząc swoiste łańcuchy oraz miejscowe skupiska, skupiska powstają na skutek ruchów innych lodowców, poprzez ruchy lodowego azotu, które “zaganiają” te potężne fragmenty lodu wodnego w jedno miejsce, zupełnie tak samo jak śmieci czy innego rodzaju pływające obiekty gromadzą się często na wodzie w jednym miejscu.

Na północnym krańcu zdjęcia, widzimy Challenger Colles (Challenger – od nazwy i ku pamięci tragicznie zmarłej załogi promu Challenger), miejsce w którym obserwujemy bardzo duże nagromadzenie odłamków lodu wodnego (60 na 35 kilometrów). Naukowcy podejrzewają, że lodowy azot w tamtym miejscu jest dosyć płytki (blisko terenów górzystych), dokładnie tak jak na plaży część śmieci trafia na płycizny i skupia się w grupy, tak samo i tutaj.

Zdjęcie w zbliżeniu zostało wykonane przez przyrząd MVIC (Multispectral Visible Imaging Camera) z pokładu New Horizons. Rozdzielczość to ~320 metrów na piksel, sfotografowany obszar ma około 500 kilometrów długości na 340 kilometrów szerokości. Zdjęcie wykonane zostało około 16 tysięcy kilometrów nad Plutonem na 12 minut przed najbliższym zbliżeniem New Horizons do Plutona dnia 14 lipca 2015 roku.

Źródło: NASA

Author: Redakcja