Lockheed Martin przedstawił koncepcję marsjańskiej załogowej stacji orbitalnej

MBC - Koncepcja stacji kosmicznej krążącej wokół Marsa opracowana przez Lockheed Martin / Źródło: Lockheed Martin
MBC – Koncepcja stacji kosmicznej krążącej wokół Marsa opracowana przez Lockheed Martin / Źródło: Lockheed Martin

Koncepcja została przesłana do oceny NASA w ramach drugiej rundy programu Next Space Technologies for Exploration Partnerships (NextSTEP-2).

NextSTEP-2 skierowany jest do prywatnych przedsiębiorców. Jednym z jego celów jest opracowanie projektów oraz wykonanie prototypów modułów mieszkalnych, tzw. habitatów, służących do wspomagania załogowych misji w dalszy kosmos, czyli poza niską orbitę okołoziemską.

Termin składania wniosków do konkursu upłynie 15 czerwca 2016 r., jednak poszczególne firmy, które zamierzają ubiegać się o kontrakty, już teraz publikują informacje o swoich pomysłach. Pierwszy wystąpił Lockheed Martin, który ogłosił propozycję budowy załogowej stacji na orbicie Marsa. Ma ona stanowić etap przejściowy w przygotowaniach do lądowania ludzi na Czerwonej Planecie.

Stacja nazwana Mars Base Camp składałaby się z następujących modułów połączonych szeregowo: dwa statki Orion, dwa moduły napędowe, laboratorium marsjańskie oraz habitat. Oprócz tego na stacji znajdą się baterie panele ogniw słonecznych, radiatory oraz zbiorniki z paliwem.

Jeden ze statków Orion (budowanych na zlecenie NASA właśnie przez Lockheed Martin) będzie stanowił centrum zarządzania stacją, natomiast drugi będzie służył do przeprowadzania wypraw w kierunku księżyców marsjańskich – Fobosa i Deimosa. Poza tym mają służyć jako statki awaryjne dla 6-osobowej załogi. Do transportu stacji na orbitę Marsa oraz wypraw w jego okolicy będą ponadto niezbędne dwa dodatkowe moduły napędowe. W skład stacji wejdą także dwa podobne hermetyzowane moduły z których jeden będzie zawierał laboratorium marsjańskie – miejsce do pracy, a drugi kwatery mieszkalne. Z laboratorium astronauci będą m.in. sterowali łazikami przemieszczającymi się po planecie.

Lockheed Martin podkreśla, że wszystkie technologie niezbędne do zbudowania takiej stacji są już opracowane. Zatem realizacja projektu nie powinna napotkać na przeszkody, które mogłyby znacząco opóźnić lub uniemożliwić jego wykonanie. Firma uznaje za realne rozpoczęcie budowy stacji w 2028 r. Oczywiście rozpocznie się ona tylko wówczas, gdy projekt ten zostanie oceniony przez NASA jako najlepszy spośród przedstawionych przez konkurencję i zostanie skierowany do realizacji. Można się spodziewać, że w ciągu najbliższego miesiąca ogłoszonych zostanie jeszcze kilka innych projektów.

Źródło: Kosmonauta.net

Author: Redakcja