RECENZJA: Fundamenty programowania – Strefa Kursów

Dzisiaj proponuję Wam trochę odmiany od pozycji książkowych – a mianowicie krótką recenzję kursu wideo. Na pierwszy rzut oka można pomyśleć „Zaraz, zaraz, dlaczego programowanie na Pulsie Kosmosu?! Co Kosmos ma wspólnego z IT?” Faktycznie – Puls Kosmosu to przecież nie portal IT, a przynajmniej nie ma pierwszy rzut oka….

Wystarczy jednak spojrzeć na ostatnie kilka tygodni informacji, które przeczytaliście na Pulsie Kosmosu, aby przekonać się, że astronomia programowaniem stoi. Obiekty zainteresowania astronomów i miłośników astronomii znajdują się na tyle daleko, że musimy je badać ze znacznych odległości. Nasze oko daleko nas nie zaprowadzi, potrzeba nam teleskopów. Same teleskopy też niewiele nam powiedzą, jeżeli przy okularze będzie siedział astronom. Wszystkie odkrycia, o których Wam regularnie donoszę, stały się możliwe dzięki rozwojowi technologii, coraz wyższej precyzji instrumentów, symulacji, modeli komputerowych, oprogramowania analitycznego.

Dopiero dzięki profesjonalnym zespołom wysokiej klasy programistów:
• udało się zmierzyć prędkość radialną gwiazdy Proxima Centauri z dokładnością do 5 km/h,
• udało się dokładnie zaplanować skomplikowaną automatyczną sekwencję lądowania łazika Curiosity na Marsie,
• naukowcy są w stanie zaplanować misję z taką dokładnością, że już teraz wiedzą, że zasobnik sondy, która 8 września br. zostanie wystrzelona w kierunku planetoidy Bennu, wyląduje w 2023 roku na poligonie wojskowym w Utah,
• zaczynamy odkrywać galaktyki na krańcach widzialnego Wszechświata,
• itd. itp.

Dlatego też umiejętność programowania jest obowiązkowa w arsenale każdego, kto chce zajmować się astronomią bardziej profesjonalnie. Należy przy tym dodać, że sama umiejętność programowania oraz rozumienie procesów realizowanych przez programy komputerowe uczy logiki, umiejętności wnioskowania i przeprowadzania dokładnej analizy złożonych problemów. Same zalety!

Jakiś czas temu przypadkiem trafiłem na portal Strefa Kursów (http://www.strefakursow.pl) gdzie znalazłem pełną gamę kursów programowania. Dostępne są tam między innymi tutoriale omawiające podstawy wszystkich języków, które znam… z nazwy. Po przejrzeniu oferty postanowiłem zacząć od czegoś całkowicie podstawowego – czyli kursu zatytułowanego Fundamenty Programowania. Niby mam już jakieś tam niewielkie doświadczenie w obcowaniu z Pythonem czy z C, ale stwierdziłem, że skoro już mam się za coś zabierać, warto zacząć od początku – od bazy, na której mogę dalej budować swoją wiedzę.
Miałem oczywiście pełne obawy. Zawsze istniało ryzyko, że zamiast solidnego fundamentu do dalszej pracy nad programowaniem, 3-4 godziny po zakupie kursu wszystko obejrzę i… tak naprawdę niczego nowego się nie dowiem.

Zdziwiłem się – i to mocno!

Tym razem mój wrodzony pesymizm mnie zawiódł. I bardzo dobrze – bowiem kurs spełnia wszystkie oczekiwania, jakie można mieć w stosunku do kursu na poziomie podstawowym. Sposób przedstawiania materiału jest rewelacyjny. Podstawowe elementy programowania są wyjaśnione wyczerpująco, rzeczowo, przejrzyście i… spokojnie, bez szaleńczego tempa. Dowiadujemy się czym jest programowanie i czym się różni kod maszynowy od kodu źródłowego. Potem płynnie i stopniowo przechodzimy na coraz wyższe poziomy, dowiadując się jaka jest struktura funkcji for, while, a także budowa klas, obiektów.

Co szczególnie przyjemne, kurs przyda się każdemu początkującemu adeptowi sztuki programowania – niezależnie od tego, jakiego języka programowania zamierza się uczyć. Przykłady kodu przedstawiane w ramach kursu realizowane są w języku JavaScript (który – jak się dowiedziałem – nie ma nic wspólnego z językiem Java), a więc jest naprawdę łatwo i przyjemnie.

Im dalej w las, tym ciekawiej.

Kurs nie kończy się na przedstawieniu podstawowych funkcji i zasad rządzących programowaniem. Dzięki temu, że specjaliści ze Strefy Kursów bezustannie aktualizują swoje kursy, dowiadujemy się także, na czym polega programowanie obiektowe, czym są frameworki i biblioteki, na czym polega debugowanie i o co chodzi w wielowątkowości procesów realizowanych przez programy.

Jednak to nie tylko wideo.

Tutaj muszę szybko napisać to, co właściwie powinno znaleźć się na początku tej recenzji. Kursy oferowane przez portal Strefa Kursów to nie tylko wideo. Wszak filmów instruktażowych jest w Internecie od zatrzęsienia. Tutaj dostajemy znacznie więcej – pełen pakiet plików, które pozwalają nam śledzić i odtwarzać kolejne kroki wykonywane przez instruktora. Kolejne rozdziały kursu podzielone są na filmy o długości od 4 do 6 minut. Chyba najlepiej będzie, jeśli posłużę się przykładowymi filmami:

 

I jak Wam się podoba?

Wystarczy obejrzeć powyższe filmy, aby przekonać się, że kurs jest bardzo przemyślany, a prowadzący wie dokładnie, co chce powiedzieć i przekazuje materiał logicznie i przejrzyście.

Po każdym rozdziale na kursanta czeka krótki test składający się z kilku pytań, które pozwalają sprawdzić, w jakim stopniu przyswoiliśmy wiedzę. Nie są to najtrudniejsze pytania – wszak to kurs dla całkowicie początkujących – ale wystarczą, aby sprawdzić, czy ktoś nie pominął kilku filmów, aby szybciej przejść dalej.

Po zrealizowaniu całego programu kursu otrzymujemy certyfikat ukończenia. Możemy zapisać go sobie w postaci pliku .pdf lub udostępnić znajomym czy potencjalnym pracodawcom za pomocą linku, który można następnie umieścić chociażby na swoim profilu LinkedIn czy GoldenLine (tutaj mój – na potwierdzenie, że także zrealizowałem cały kurs: http://platforma.strefakursow.pl/public/certificate/hash/318v6l6mr2ecos88s00o88k448gkgc4).

Ten kurs polecam wszystkim, którzy..

Nie. W sumie polecam ten kurs absolutnie wszystkim. Osoby, które nigdy nie napisały ani linijki kodu i mają wrażenie, że programowanie to czarna magia, znajdą gruntowne podstawy, dowiedzą się, na czym polega programowanie i przekonają się, że nie jest to aż tak trudne. Osoby, które już zetknęły się z programowaniem (w szkole, na studiach) i już co nie co programowały, ale nigdy do końca nie wiedziały, co za co odpowiada w kodzie – uporządkują swoją wiedzę. Dzięki temu będą mogły sprawnie przyswajać coraz trudniejsze konstrukcje w coraz bardziej zaawansowanych zastosowaniach.

Pełny spis lekcji kursu znajdziecie tutaj:
http://strefakursow.pl/kursy/programowanie/fundamenty_programowania.html

Cena kursu to 69 PLN. Czy to dużo? Warto sprawdzić ceny stacjonarnych kursów programowania, aby rozwiać ewentualne cenowe wątpliwości. Nierzadko ceny takich kursów są STUkrotnie wyższe! Za tę cenę w Strefie Kursów możemy nauczyć się pełnego pakietu języków programowania – zarówno na poziomie podstawowym, jak i zaawansowanym (co i ja zamierzam zrobić!).

A teraz pytanie do Was: czy chcecie, żebym wypróbował na sobie i zrecenzował jakiś inny kurs oferowany przez Strefę Kursów? Jeżeli tak, jakiego języka? C? Python? C++? C#? PHP+MySQL? A może firmy z sektora kosmicznego potrzebują specjalistów znających jakiś określony zestaw języków? Dajcie znać, a postaram się dokształcić i za jakiś czas przysłać CV.

Piszcie w komentarzach, co z bogatej oferty Strefy Kursów chcecie zobaczyć w recenzjach na Pulsie Kosmosu. Postaram się spełnić Wasze życzenia 🙂