Hubble zaobserwował nowe gejzery na Europie!

europa01-hsta-1920x1080-160919

Na dzisiejszej konferencji, która odbyła się w siedzibie NASA poinformowano, że podczas ostatniej kampanii obserwacyjnej na Kosmicznym Teleskopie Hubble’a zidentyfikowane nowe gejzery wody emitowane z południowego obszaru biegunowego tego księżyca. Poniższe zdjęcie złożone ze zdjęć wykonanych za pomocą HST 26 stycznia 2016 r.europa02-photoa-plumes1000x1000-160919

 

Porównanie tranzytu z 2014 roku oraz obserwacji zórz w 2012 roku. Nieobrobione zdjęcie z tranzytu (po lewej) przedstawia ciemne smugi absorpcji w tym samym miejscu gdzie inny zespół (kierowany przez Lorenza Rotha) obserwował emisję wodoru i tlenu, produktów rozpadu wody. Źródło: NASA, ESA, W. Sparks (po lewej) L. Roth (po prawej)

Porównanie tranzytu z 2014 roku oraz obserwacji zórz w 2012 roku. Nieobrobione zdjęcie z tranzytu (po lewej) przedstawia ciemne smugi absorpcji w tym samym miejscu gdzie inny zespół (kierowany przez Lorenza Rotha) obserwował emisję wodoru i tlenu, produktów rozpadu wody.
Źródło: NASA, ESA, W. Sparks (po lewej) L. Roth (po prawej)

 

Ilustracja tranzytu Europy. Europa okrąża Jowisza w czasie 3.5 dnia, i za każdym razem przechodzi na tle tarczy Jowisza. Źródło: A. Field (STScI)

Ilustracja tranzytu Europy. Europa okrąża Jowisza w czasie 3.5 dnia, i za każdym razem przechodzi na tle tarczy Jowisza.
Źródło: A. Field (STScI)

Animowany gif przedstawiający tranzyt Europy na tle tarczy Jowisza. Zdjęcie wykonano w bliskim ultrafiolecie. Źródło: NASA, ESA, W. Sparks (STScI)

Animowany gif przedstawiający tranzyt Europy na tle tarczy Jowisza. Zdjęcie wykonano w bliskim ultrafiolecie.
Źródło: NASA, ESA, W. Sparks (STScI)

Powyższe zdjęcia odnoszą się do prawdopodobieństwa występowania gejzerów na powierzchni Europy. Uzyskano 10 zdjęć przedstawiających tranzyt Europy na tle tarczy Jowisza i na ich podstawie na trzech zdjęciach uzyskano statystycznie istotne prawdopodobieństwo występowania gejzerów na krawędzi tego księżyca. Jeżeli są to rzeczywiste gejzery, to są one przejściowe, bowiem Europę zawsze widzimy z tej samej perspektywy. Credits: NASA, ESA, W. Sparks (STScI)

Powyższe zdjęcia odnoszą się do prawdopodobieństwa występowania gejzerów na powierzchni Europy. Uzyskano 10 zdjęć przedstawiających tranzyt Europy na tle tarczy Jowisza i na ich podstawie na trzech zdjęciach uzyskano statystycznie istotne prawdopodobieństwo występowania gejzerów na krawędzi tego księżyca. Jeżeli są to rzeczywiste gejzery, to są one przejściowe, bowiem Europę zawsze widzimy z tej samej perspektywy.
Credits: NASA, ESA, W. Sparks (STScI)

Porównanie geologii Europy z geologią Enceladusa. Tutaj: Tygrysie Pasy na Enceladusie

Porównanie geologii Europy z geologią Enceladusa. Tutaj: Tygrysie Pasy na Enceladusie

Porównanie geologii Europy z geologią Enceladusa. Tutaj: Chaos na Europie.

Porównanie geologii Europy z geologią Enceladusa. Tutaj: Chaos na Europie.

Jak woda z wnętrza Europy może wydostawać się na powierzchnię poprzez pęknięcia widziane na ostatnim zdjęciu.

Jak woda z wnętrza Europy może wydostawać się na powierzchnię poprzez pęknięcia widziane na ostatnim zdjęciu.

europa11a-terrain-1000x1200-160922

 

Wyniki badań zostaną opublikowane w tym tygodniu w periodyku Astrophysical Journal.

Dłuższy artykuł wkrótce.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...