Sonda ExoMars sfotografowała Fobosa

exomars_first_colour_image_of_phobos_highlight_mob

S0nda ExoMars Trace Gas Orbiter wykonała zdjęcia jednego z dwóch księżyców marsjańskich – Fobosa – w ramach drugiej już serii testowych pomiarów naukowych wykonywanych po dotarciu do Czerwonej Planety 19 października br.

Sonda Trace Gas Orbiter(TGO) będąca wspólnym przedsięwzięciem Europejskiej Agencji Kosmicznej i Roskosmsu wykonała pierwszą naukowe pomiary kalibracyjne w trakcie pierwszych dwóch okrążeń między 20 a 28 listopada.

Przykładowe dane uzyskane w trakcie pierwsze orbity opublikowane zostały w ubiegłym tygodniu. W trakcie drugiego okrążenia instrumenty pokładowe wykonały kilka pomiarów Fobosa, księżyca o wymiarach 27x22x18 km, krążącego wokół Marsa w odległości zaledwie 6000 kilometrów.

Fobos w 3D

Fobos w 3D

Kamera zainstalowana na pokładzie sondy wykonała zdjęcie księżyca 26 listopada z odległości 7700 kilometrów.

Eliptyczna orbita TGO aktualnie przebiega w odległości 230-310 km nad powierzchnią Marsa podczas największego zbliżenia i 98 000 km nad powierzchnią w maksymalnym oddaleniu.

Źródło: ESA

 

Radek Kosarzycki

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2015 r. codziennie pisze i mówi o kosmosie na Pulsie Kosmosu. Od 2020 r. pisze o kosmosie także na najlepszym polskim portalu technologicznym Spider's Web.