Na Jowiszu nigdy nie ma Dnia Świstaka

Kilka godzin temu (0:57, 03/02/2017) sonda Juno po raz kolejny przeleciała w pobliżu Jowisza. Podczas przelotu pracowały wszystkie instrumenty naukowe zainstalowane na pokładzie sondy jak i kamera JunoCam. Aktualnie trwa przesyłanie na Ziemię danych zebranych podczas przelotu. Juno okrąża Jowisza co 53 dni. Najbliższy przelot w pobliżu gazowego olbrzyma będzie miał miejsce 27. marca br.

W momencie największego zbliżenia do planety, w tzw. peryjowium, sonda Juno znajdowała się 4300 kilometrów nad szczytami chmur Jowisza i poruszała się z prędkością 57,8 km/s względem planety.

“Na Ziemi być może będzie kolejny Dzień Świstaka, ale kiedy przelatuje się w pobliżu Jowisza, to zawsze mamy do czynienia z czymś nowym,” mówił wczoraj Scott Bolton, główny badacz misji Juno z Southwest Research Institute w San Antonio.

Zespół naukowy Juno nadal analizuje dane zebrane przez sondę podczas poprzednich przelotów w pobliżu planety. Jak dotąd dowiedzieliśmy się m.in, że pole magnetyczne i zorze są znacznie większe i silniejsze niż pierwotnie uważano, a pasy i strefy, które nadają charakterystycznego wyglądu widocznym z przestrzeni górnym warstwom atmosfery, rozciągają się także głęboko do wnętrza planety. Więcej wyników naukowych powinniśmy poznać w ciągu najbliższych trzech miesięcy, kiedy opublikowana zostanie cała seria artykułów naukowych opierających się na danych zebranych przez sondę.

Źródło: NASA

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...