Share

Zmierzająca na Marsa chińska sonda Tianwen-1 fotografuje Ziemię

Pierwsza w historii chińska sonda marsjańska przesłała na Ziemię zdjęcie… Ziemi i Księżyca wykonane po starcie z Ziemi.

Zdjęcie przedstawiające bliskie nam ciała niebieskie jako niewielkie rogale unoszące się w czarnej pustce przestrzeni kosmicznej wykonane zostało 1,2 mln km od Ziemi trzy dni po starcie sondy.

Chiny dołączyły w tym roku do Stanów Zjednoczonych oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako trzeci kraj, który wysyła w tym roku misję na Marsa.

Celem misji Tianwen-1 jest wejście na orbitę Marsa siedem miesięcy po starcie z Ziemi, a następnie opuszczenie na powierzchnię lądownika, na pokładzie którego znajduje się niewielki łazik.

To kolejny krok w szybko rozwijającym się chińskim programie kosmicznym, w ramach którego wysłano już dwa łaziki na Księżyc (w tym jeden na niewidoczną z Ziemi stronę Księżyca) oraz wybudowano system nawigacji satelitarnej Beidou.

Z informacji przekazanych przez chińską administrację sonda Tianwen-1, która wyrwała się już z okowów grawitacji Ziemi działa prawidłowo i zmierza w kierunku Marsa.

Do dzisiaj sonda oddaliła się od Ziemi o 1,5 mln km, do pokonania zostało jej jeszcze 53 mln km.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...