Share

Diament ukryty w obłoku pyłu

hubble_friday_02192016 (1)

Tematem powyższego zdjęcia wykonanego za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a jest młoda, dopiero tworząca się gwiazda o oznaczeniu HBC1 zanurzona w otoczce pyłowej. Gwiazda wciąż znajduje się w fazie dojrzewania przed wejściem na tzw. główny ciąg, który jest swoistym wskaźnikiem “dojrzałości” w życiu gwiazdy.

Jak widać powyżej, HBC 1 podświetla włóknistą mgławicę refleksyjną znaną pod oznaczeniem IRAS 00044+6521. Powstałe z obłoków pyłu międzygwiezdnego mgławice refleksyjne nie świecą własnym światłem w zakresie widzialnym. Zamiast tego niczym mgła otaczająca latarnię – świeci pył tworzący mgławicę odbijając promieniowanie, którego źródłem jest gwiazda zanurzona w mgławicy. Pobliskie gwiazdy nie mogą zjonizować pyłu w mgławicy tak jak mogą to zrobić z gazem w jaśniejszych mgławicach emisyjnych, ale ich promieniowanie oświetla mgławicę, która odbijając promieniowanie staje się mgławicą refleksyjną.

Źródło: NASA

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...