Share

Mikroskopijny Mimas, potężne pierścienie

Mimas na tle pierścieni

Mimas na tle pierścieni

Mimas – lodowy księżyc Saturna wydaje się tutaj wręcz miniaturowy w porównaniu do potężnych pierścieni planety.

Z uwagi na fakt, że Mimas wygląda tutaj na niesamowicie mały, mogłoby się wydawać, że pierścienie są o wiele masywniejsze od niego. Tak jednak nie jest. Naukowcy uważają, że masa wszystkich pierścieni nie jest większa niż kilka mas Mimasa, aczkolwiek możliwe, że jest nawet mniejsza od masy Mimasa. Sonda Cassini wkrótce będzie w stanie określić masę pierścieni z dokładnością do kilku setnych części masy Mimasa. Naukowcy na Ziemi bardzo uważnie będą śledzić sygnały radiowe emitowane przez sondę podczas bliskich przelotów w pobliżu pierścieni.


Idą święta, a z nimi opłaty związane z prowadzeniem portalu, hosting, domena – zostań Patronem Pulsu Kosmosu, aby nasz portal nadal mógł

NAJSZYBCIEJ, NAJLEPIEJ I NAJCZĘŚCIEJ

dostarczać Wam informacji ze świata astronomii, astrofizyki, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej.


Pierścienie składające się z małych, lodowych cząstek są ekstremalnie cienkie – zazwyczaj ich grubość nie przekracza kilku, kilkunastu metrów. Dlatego też pomimo ich rozpiętości, zawierają one wyjątkowo mało masy.

Średnica Mimasa to 396 kilometrów.

Zdjęcie wykonano z 6 stopni nad płaszczyzną pierścieni w filtrze czerwonym zainstalowanym na szerokokątnej kamerze sondy Cassini w dniu 21 lipca 2016 r. Odległość sondy od Saturna wynosiła 907 000 km, pod kątem Słońce-Saturn-sonda wynoszącym 31 stopni. Skala zdjęcia to 54 km/piksel.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...