Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Zaobserwowano pierwszy koronalny wyrzut masy z gwiazdy innej niż Słońce

Posted on 14 sierpnia 2018 by Radek Kosarzycki

Zespół badaczy kierowany przez Costanzę Argiroffi, astronomkę z Uniwersytetu Palermo we Włoszech odkrył dowody koronalnego wyrzutu masy (CME) z gwiazdy, którą nie było nasze Słońce – to pierwszy taki przypadek w historii. Badacze opisali swoje odkrycie podczas tegorocznej edycji Cool Stars 20 w Massachusetts.

Koronalny wyrzut masy ma miejsce gdy gwiazda wyrzuca kulę plazmy i naładowanych cząstek z korony w otaczającą ją przestrzeń. Dochodzi do nich dość często na naszym słońcu po rozbłysku słonecznym. Tym razem badacze odkryli dowody na CME wyemitowany przez dużą gwiazdę (o masie trzykrotnie większej od Słońca) skatalogowaną jako HR 9042 oddaloną od Ziemi o około 450 lat świetlnych.

Badacze poinformowali, że na dowody CME natrafili analizując dane zebrane przez Obserwatorium Rentgenowskie Chandra ponad dekadę temu.  Badacze donoszą, że poszukiwali zmian długości fal promieniowania rentgenowskiego (przesunięcia dopplerowskie) emitowanego przez gwiazdę, aby zbadać materię obecną w koronie gwiazdy, gdy nagle spostrzegli materię, która zdawała się oddalać od gwiazdy po rozbłysku. Badacze dostrzegli materię poruszającą się od i do gwiazdy w pętli, rozciągającą się i powracającą na powierzchnię gwiazdy. Wyrzucona z gwiazdy materia złożona była z około miliarda bilionów gramów materii, co mieści się w przewidywanych dla tego zdarzenia szacunkach.  Co więcej, naukowcy odkryli także, że energia kinetyczna wytworzona przez materię podczas ucieczki była dużo niższa niż wskazywała teoria. Warto tutaj zauważyć, że wcześniejsze badania wskazywały, że materia z CME może nie być  w stanie uciec z silnego pola magnetycznego dużej gwiazdy, co tłumaczyłoby dlaczego materia bezustannie była przyciągana do gwiazdy niczym w pętli. To może także tłumaczyć dlaczego jak dotąd nie obserwowano CME emitowanych przez inne gwiazdy.

Naukowcy niezwiązani bezpośrednio z tymi wynikami wskazują także, że zaobserwowane przez badaczy zachowanie może także służyć jako wskaźnik prawdopodobieństwa przetrwania życia na planetach krążących wokół takich gwiazd. Z jednej strony proces ten może chronić takie planety przed lawinami materii wyemitowanej podczas CME, a z drugiej może także oznaczać, że energia nieuwolniona z gwiazdy w wyrzucie będzie powodowała powstawanie większej liczby rozbłysków gwiezdnych.

Źródło: Phys.org

Artykuł naukowy: Julián D. Alvarado-Gómez et al. Suppression of Coronal Mass Ejections in Active Stars by an Overlying Large-scale Magnetic Field: A Numerical Study, The Astrophysical Journal (2018). DOI: 10.3847/1538-4357/aacb7f

Nawigacja wpisu

← Omega Centauri nie jest najlepszym miejscem do poszukiwań życia pozaziemskiego
Masywny region przestrzeni a tak mało galaktyk… →

NAJNOWSZE

  • 14 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Czy egzoplaneta może "zdenerwować" gwiazdę? Oto HIP 67522 b i jej wściekła gwiazda
  • 14 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Droga Mleczna otoczona setką ukrytych galaktyk? Nowe symulacje zaskakują
  • 14 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Naukowcy chcą szukać ciemnych karłów w centrum Drogi Mlecznej. Czym są te obiekty?
  • 14 lipca 2025 by Radek Kosarzycki 3I/ATLAS: Międzygwiezdna kometa przelatująca przez Układ Słoneczny jest starsza od Słońca
  • 14 lipca 2025 by Radek Kosarzycki Najpotężniejsze zderzenie czarnych dziur w historii. Co odkryła sieć detektorów fal grawitacyjnych?

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme