Share

Młode gazowe olbrzymy zbliżają się do swoich gwiazd

younggasgian

Gorące Jowisze, olbrzymie egzoplanety podobne do Jowisza, które orbitują wokół swoich gwiazd macierzystych 20 razy bliżej niż Ziemia wokół Słońca, mogą migrować w pobliże swoich młodych gwiazd w zaledwie kilka milionów lat – dowodzą naukowcy z University of St Andrews.

Międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem francuskiego astronoma dr Jeana-Francois Donati składający się także z astronomów z University of St Andrews uzyskała wstępne dowody, że planety podobne do Jowisza, choć prawdopodobnie powstają z dala od gwiazdy macierzystej, szybko przesuwają się w rejony dużo bliższe swoim bardzo młodym gwiazdom.

Odkrycie opublikowane w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society wydawanym przez Oxford University Press pomoże astronomom lepiej zrozumieć procesy powstawania i dorastania układów planetarnych takich jak nasz Układ Słoneczny.

Dr Scott Gregory (School of Physics and Astronomy, St Andrews) współautor badania powiedział: “Owe młode gwiazdy podobne są do noworodka w wieku 1 tygodnia, jeżeli ich oczekiwany czas życia o długości 10 miliardów lat porównamy do ludzkiego życia.”

W naszym układzie planetarnym planety skaliste takie jak Ziemia czy Mars znajdują się w pobliżu Słońca, natomiast gazowe olbrzymy takie jak Jowisz czy Saturn znajdują się dużo dalej.

W 1995 roku odkryto gazowego olbrzyma na orbicie bardzo blisko macierzystej gwiazdy. Od tego czasu astronomowie dowiedli, że takie planety muszą powstawać w zewnętrznych rejonach dysku protoplanetarnego, a następnie przemieszczać się w pobliże gwiazdy jednocześnie na nią nie spadając.

Do tego przemieszczenia może dochodzić albo bardzo wcześnie po ich powstaniu, gdy wciąż znajdują się w dysku protoplanetarnym, albo dużo później po uformowaniu się wielu planet, które zaczynają ze sobą oddziaływać.

Wyżej opisany zespół badaczy dowiódł teraz, że prawidłowa była pierwsza z tych hipotez.

Profesor Moira Jardine (University of St Andrews) powiedziała: “Mimo, że potrzebujemy więcej danych do ostatecznego potwierdzenia, pierwsze wyniki są bardzo obiecujące i jasno demonstrują, że technika opracowana przez nasz zespół jest wystarczająco dobra, aby rozwiązać zagadkę powstawania gorących Jowiszów i ich przemieszczania się do wnętrza układu planetarnego.”

Odkrycia dokonano podczas obserwacji przeprowadzanych za pomocą Canada-France-Hawaii Telescope (CFHT) na Mauna Kea.

Źródło:MNRAS

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...