younggasgian

Gorące Jowisze, olbrzymie egzoplanety podobne do Jowisza, które orbitują wokół swoich gwiazd macierzystych 20 razy bliżej niż Ziemia wokół Słońca, mogą migrować w pobliże swoich młodych gwiazd w zaledwie kilka milionów lat – dowodzą naukowcy z University of St Andrews.

Międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem francuskiego astronoma dr Jeana-Francois Donati składający się także z astronomów z University of St Andrews uzyskała wstępne dowody, że planety podobne do Jowisza, choć prawdopodobnie powstają z dala od gwiazdy macierzystej, szybko przesuwają się w rejony dużo bliższe swoim bardzo młodym gwiazdom.

Odkrycie opublikowane w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society wydawanym przez Oxford University Press pomoże astronomom lepiej zrozumieć procesy powstawania i dorastania układów planetarnych takich jak nasz Układ Słoneczny.

Dr Scott Gregory (School of Physics and Astronomy, St Andrews) współautor badania powiedział: „Owe młode gwiazdy podobne są do noworodka w wieku 1 tygodnia, jeżeli ich oczekiwany czas życia o długości 10 miliardów lat porównamy do ludzkiego życia.”

W naszym układzie planetarnym planety skaliste takie jak Ziemia czy Mars znajdują się w pobliżu Słońca, natomiast gazowe olbrzymy takie jak Jowisz czy Saturn znajdują się dużo dalej.

W 1995 roku odkryto gazowego olbrzyma na orbicie bardzo blisko macierzystej gwiazdy. Od tego czasu astronomowie dowiedli, że takie planety muszą powstawać w zewnętrznych rejonach dysku protoplanetarnego, a następnie przemieszczać się w pobliże gwiazdy jednocześnie na nią nie spadając.

Do tego przemieszczenia może dochodzić albo bardzo wcześnie po ich powstaniu, gdy wciąż znajdują się w dysku protoplanetarnym, albo dużo później po uformowaniu się wielu planet, które zaczynają ze sobą oddziaływać.

Wyżej opisany zespół badaczy dowiódł teraz, że prawidłowa była pierwsza z tych hipotez.

Profesor Moira Jardine (University of St Andrews) powiedziała: „Mimo, że potrzebujemy więcej danych do ostatecznego potwierdzenia, pierwsze wyniki są bardzo obiecujące i jasno demonstrują, że technika opracowana przez nasz zespół jest wystarczająco dobra, aby rozwiązać zagadkę powstawania gorących Jowiszów i ich przemieszczania się do wnętrza układu planetarnego.”

Odkrycia dokonano podczas obserwacji przeprowadzanych za pomocą Canada-France-Hawaii Telescope (CFHT) na Mauna Kea.

Źródło:MNRAS