Skip to content

PULS KOSMOSU

Kosarzycki o kosmosie

Menu
  • Układ Słoneczny
  • Astrofizyka
  • Kosmologia
  • Eksploracja kosmosu
  • Tech
  • Inne
Menu

Satelity 9 i 10 umieszczone na orbicie!

Posted on 11 września 2015 by Radek Kosarzycki

amodeloftheg

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wysłała dzisiaj rano w przestrzeń dwa satelity, które mają przywrócić zdeklasowany program nawigacji satelitarnej Galileo na właściwe tory.

Orbiter 9 i 10 zostały wyniesione w przestrzeń z europejskiego portu kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej o 4:08 naszego czasu, i tym samym na orbicie znajduje się już 1/3 zaplanowanego systemu.

Dwa satelity zostały z powodzeniem umieszczone na orbicie – informował operator programu kosmicznego Arianespace.

„Misja zakończyła się pełnym sukcesem,” powiedział Stephane Israel.

Projekt konkurencyjny do amerykańskiego systemu nawigacji GPS zakłada umieszczenie na orbicie 30 satelitów, w tym sześciu zapasowych. Od samego początku projekt dręczą opóźnienia, usterki techniczne oraz problemy finansowe, przez co zaczęto wątpić czy uda się uruchomić system zgodnie z harmonogramem czyli w przyszłym roku.

W sierpniu 2014 roku satelity 5 i 6 zostały umieszczone na trajektorii eliptycznej. Od tego czasu wykonano odpowiednie manewry, które pozwoliły na zmianę orbity na prawie kołową i oczekiwane jest dołączenie ich do konstelacji przed końcem roku.

dataillustra

Komisja Europejska, która finansuje ten projekt zakłada umieszczenie łącznie 16 satelitów do końca 2016 roku, dzięki czemu możliwe będzie zapewnienie wstępnych usług satelitarnych, które mogą znaleźć zastosowanie w smartfonach, nawigacjach samochodowych oraz działaniach służb ratowniczych.

Zaplanowane na marzec 2015 roku wystrzelenie w przestrzeń satelitów 7 i 8 zostało opóźnione o ponad 3 miesiące w celu dokładnego zbadania zeszłorocznej awarii.

Wyniki badań wskazują, że winne były zamarznięte przewody paliwowe w czwartym członie rakiety Sojuz, zwanym Fregat – według ESA od tego czasu usterka została wyeliminowana.

Faivre powiedział, że pełne uruchomienie systemu zamknie się w koszcie 7 miliardów EUR, a jego roczne utrzymanie, zarządzanie i wymiana satelitów będą kosztowały około 500 milionów EUR.

Jak na razie nie wiadomo, czy ESA dotrzyma terminu i Galileo rozpocznie świadczenie usług przed końcem 2016 roku.

Źródło: AFP

Nawigacja wpisu

← Masywne gwiazdy w układzie podwójnym a pole magnetyczne
Unikalny podwójny krater zidentyfikowany w Szwecji →

NAJNOWSZE

  • 14 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki NASA i ASKAP odkrywają tajemniczy obiekt w Drodze Mlecznej. Nikt nie wie, czym jest
  • 14 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Tajemnice Księżyca zaklęte w szkle. Tych ognistych pomarańczowych kulek nikt się nie spodziewał
  • 14 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Nowa sonda GIRO zajrzy do wnętrza planet. Bezpiecznie, tanio i bez dotykania gruntu
  • 13 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Łazik Perseverance wylądował u boku wulkanu, o którym nikt nie wiedział
  • 13 czerwca 2025 by Radek Kosarzycki Kosmiczny Świt pod lupą. 1000 godzin obserwacji SKA-Low może zmienić kosmologię

NEWSLETTER

PODCAST

PATRONITE

© 2025 PULS KOSMOSU | Powered by Minimalist Blog WordPress Theme