amodeloftheg

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wysłała dzisiaj rano w przestrzeń dwa satelity, które mają przywrócić zdeklasowany program nawigacji satelitarnej Galileo na właściwe tory.

Orbiter 9 i 10 zostały wyniesione w przestrzeń z europejskiego portu kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej o 4:08 naszego czasu, i tym samym na orbicie znajduje się już 1/3 zaplanowanego systemu.

Dwa satelity zostały z powodzeniem umieszczone na orbicie – informował operator programu kosmicznego Arianespace.

„Misja zakończyła się pełnym sukcesem,” powiedział Stephane Israel.

Projekt konkurencyjny do amerykańskiego systemu nawigacji GPS zakłada umieszczenie na orbicie 30 satelitów, w tym sześciu zapasowych. Od samego początku projekt dręczą opóźnienia, usterki techniczne oraz problemy finansowe, przez co zaczęto wątpić czy uda się uruchomić system zgodnie z harmonogramem czyli w przyszłym roku.

W sierpniu 2014 roku satelity 5 i 6 zostały umieszczone na trajektorii eliptycznej. Od tego czasu wykonano odpowiednie manewry, które pozwoliły na zmianę orbity na prawie kołową i oczekiwane jest dołączenie ich do konstelacji przed końcem roku.

dataillustra

Komisja Europejska, która finansuje ten projekt zakłada umieszczenie łącznie 16 satelitów do końca 2016 roku, dzięki czemu możliwe będzie zapewnienie wstępnych usług satelitarnych, które mogą znaleźć zastosowanie w smartfonach, nawigacjach samochodowych oraz działaniach służb ratowniczych.

Zaplanowane na marzec 2015 roku wystrzelenie w przestrzeń satelitów 7 i 8 zostało opóźnione o ponad 3 miesiące w celu dokładnego zbadania zeszłorocznej awarii.

Wyniki badań wskazują, że winne były zamarznięte przewody paliwowe w czwartym członie rakiety Sojuz, zwanym Fregat – według ESA od tego czasu usterka została wyeliminowana.

Faivre powiedział, że pełne uruchomienie systemu zamknie się w koszcie 7 miliardów EUR, a jego roczne utrzymanie, zarządzanie i wymiana satelitów będą kosztowały około 500 milionów EUR.

Jak na razie nie wiadomo, czy ESA dotrzyma terminu i Galileo rozpocznie świadczenie usług przed końcem 2016 roku.

Źródło: AFP