Instrument zbudowany przez studentów – już na pokładzie OSIRIS-REx

569585164bf57f8a1e8703b19497bdbc_L

Zbudowany przez studentów instrument został właśnie zainstalowany na pokładzie przygotowywanej przez NASA misji Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer czyli w skrócie OSIRIS-REx.

REXIS (Regolith X-ray Imaging Spectrometer) będzie miał za zadanie ocenę obfitości pierwiastków chemicznych na powierzchni planetoidy Bennu, uzupełniając nie jako zebrane dane za pomocą dwóch innych instrumentów mapującyh związki chemiczne i minerały.

„Studenci włożyli niesamowicie dużo pracy, aby dojść do tego momentu,” powiedział Mike Donnelly, menedżer projektu OSIRIS-REx z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt w stanie Maryland. „To niesamowite osiągnięcie, gdy uda się opracować instrument i zainstalować go na pokładzie sondy zmierzającej ku planetoidzie.”

REXIS będzie obserwował emitowane przez Słońce promieniowanie rentgenowskie i ich oddziaływanie z materiałem pokrywającym powierzchnię planetoidy – regolitem.  Powierzchnia odpowiada na uderzającą w nią energię reemitując to promieniowanie w zakresie rentgenowskim. Te wyemitowane z powierzchni promienie rentgenowskie mają energię charakterystyczną dla poszczególnych pierwiastków chemicznych. REXIS jest teleskopem, który rejestruje właśnie to promieniowanie rentgenowskie reemitowane przez powierzchnie przez co umożliwia stworzenie mapy obfitości różnych pierwiastków na powierzchni Bennu.

W projekt REXIS zaangażowani są studenci i pracownicy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz Harvard University z Cambridge. REXIS został wybrany w ramach konkursu na skonstruowany przez studentów instrument, który następnie poleci do planetoidy na pokładzie sondy OSIRIS-REx.

W toku misji ponad 100 studentów będzie zaangażowanych w ten projekt. Studenci z Harvardu i MIT dokonają analizy danych z instrumentu w ramach swoich studiów.

„Instrument REXIS osiągnął już swój główny cel – wyszkolenie nowego pokolenia naukowców i inżynierów,”powiedział Dante Lauretta, główny badacz OSIRIS-REx z University of Arizona w Tucson. „Ten zespół może być dumny ze swoich osiągnięć. Nie mogę się doczekać danych, które sonda dostarczy nt. planetoidy Bennu – dzięki nim dowiemy się więcej o chemii na powierzchni planetoidy.”

OSIRIS-REx będzie pierwszą amerykańską misją, która obejmuje pobranie próbki gruntu z planetoidy. Po starcie we wrześniu 2016 roku sonda OSIRIS-REx skieruje się w stronę bliskiej Ziemi planetoidy Bennu i pobierze z niej co najmniej 60 gram materiału powierzchniowego, który następnie wyśle w kierunku Ziemi do badań. Naukowcy przewidują, że Bennu może zawierać wiele cennych wskazówek dotyczących początków Układu Słonecznego i źródła wody i organicznych molekuł, które po jakimś czasie mogły dotrzeć na Ziemię.

Więcej informacji można uzyskać na stronie misji:

http://www.nasa.gov/osiris-rex lub http://www.asteroidmission.org

Źródło:NASADodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com