Share

Hubble spogląda w stronę Czerwonego Czworokątu

Mgławica Czerwony Czworokąt Źródło: Hubble/ESA/NASA

Mgławica Czerwony Czworokąt Źródło: Hubble/ESA/NASA

Gwiazda HD44179 otoczona jest przez wyjątkową strukturę zwaną Czerwony Czworokąt. Taką nazwę nadano jej ze względu na jej kształt i kolor widziany na zdjęciach wykonanych z Ziemi.  Powyższe, wyjątkowo szczegółowe zdjęcie wykonane w przestrzeni kosmicznej za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a odkrywa przed nami jak mgławica przypomina kształtem nie tyle prostokąt co literę X z dodatkowymi liniami świecącego gazu między czterema ramionami litery.

Gwiazda znajdująca się w samym środku jest gwiazdą podobną do Słońca, lecz dużo od niego starszą. Sama gwiazda intensywnie emituje gaz i pył, który tworze mgławicę widoczną na zdjęciu. Co więcej, najprawdopodobniej gwiazda jest ciasnym układem podwójnym otoczonym gęstym obszarem pyłu – oba te fakty mogą tłumaczyć nietypowy kształt mgławicy.

Czerwony Czworokąt stanowi przykład mgławicy protoplanetarnej. Powstają one wokół starych gwiazd, a wkrótce potem przekształcają się w mgławice planetarne. Po zakończeniu emisji gazu i pyłu po gwieździe pozostanie jedynie bardzo gorący biały karzeł, którego bardzo jasne promieniowanie w zakresie ultrafioletowym sprawi, że otaczająca go mgławica zacznie świecić. Czerwony Czworokąt znajduje się około 2300 lat świetlnych od Ziemi w Gwiazdozbiorze Jednorożca (Monoceros).

Powyższe zdjęcie HD44179 i otaczającej jej mgławicy Czerwony Czworokąt zostało wykonane za pomocą kamery Advanced Camera for Surveys zainstalowanej na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Jak dotąd jest to najbardziej szczegółowe zdjęcie tego obiektu.

Źródło: ESA

 

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...