Ciężki żywot małego księżyca

Epimeteusz na tle Saturna
Epimeteusz na tle Saturna

Epimeteusz na tle Saturna

Mały księżyc to ma ciężkie życie. Epimeteusz, widziany powyżej na tle Saturna, ma nieregularny kształt – po części ze względu na swój rozmiar, a po części przez proces w jakim powstał. Epimeteusz nie powstał od razu z tymi wszystkimi kraterami – ale stopniowe bombardowanie trwające eony pozostawiło głębokie blizny na jego powierzchni.

Epimeteusz (średnica 113 km) jest zdecydowanie za małym obiektem, aby grawitacyjnie przyjąć kształt kulisty, i ma za mało wewnętrznego ciepła, aby utrzymać jakąkolwiek aktywność geologiczną. Dlatego też jego nieregularny kształt wiele nam mówi o procesie jego powstawania, a liczne kratery na jego powierzchni świadczą o ilości zderzeń, których musiał doświadczyć w swojej długiej historii.

Północ Epimeteusza znajduje się u góry kadru i odchylona jest o 5 stopni na lewo. Zdjęcie zostało wykonane w zakresie widzialnym za pomocą kamery wąskokątnej na pokładzie sondy Cassini w dniu 6 grudnia 2015 roku.

Zdjęcie zostało wykonane z odległości około 2690 kilometrów od Epimeteusza. Skala zdjęcia to 160 metrów na piksel na powierzchni księżyca.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Radek Kosarzycki

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2015 r. codziennie pisze i mówi o kosmosie na Pulsie Kosmosu. Od 2020 r. pisze o kosmosie także na najlepszym polskim portalu technologicznym Spider's Web.