Sonda MRO zlokalizowała lądownik Schiaparelli

Miejsce lądowania demonstratora technologii lądowania Schiaparelli

Miejsce lądowania demonstratora technologii lądowania Schiaparelli

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter zidentyfikowała nowe ślady na powierzchni Czerwonej Planety, które najprawdopodobniej związane są z demonstratorem technologii wejścia w atmosferę, opadania i lądowania Schiaparelli.

Schiaparelli wszedł w atmosferę Marsa 19 października o godzinie 14:42 GMT  rozpoczynając trwającą 6 minut procedurę opadania na powierzchnię. Niestety kontakt z lądownikiem został utracony jeszcze przed lądowaniem. Dane zebrane przez sondę macierzystą Trace Gas Orbiter są aktualnie analizowane w celu zrozumienia co poszło nie tak podczas opadania na powierzchnię.

W międzyczasie niskiej rozdzielczości kamera CTX na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter wykonała zdjęcia oczekiwanego miejsca lądowania na obszarze Meridiani Planum.

Zdjęcie opublikowane dzisiaj o rozdzielczości 6 metrów na piksel przedstawia dwa nowe obiekty na powierzchni w porównaniu do zdjęcia wykonanego tą samą kamerą w maju br.

Miejsce lądowania Schiaparelli

Miejsce lądowania Schiaparelli

Jeden z obiektów jest jasny i może być związany ze spadochronem o średni 12 metrów wykorzystywanym w drugim etapie opadania lądownika Schiaparelli. Spadochron i związana z nim  osłona została odrzucona od lądownika przed ostatnią fazą lotu, w której dziewięć dysz powinno zwolnić lądownik niemal do zera tuż nad powierzchnią Marsa.

konkurs iphone za recenzje

Drugi nowy obiekt to rozmyta ciemna kropka o rozmiarach około 15 x 40 metrów znajdująca się około 1 km na północ od spadochronu. Może to być ślad po uderzeniu w powierzchnię modułu Schiaparelli po tym jak zdecydowanie za szybko wyłączyły się dysze hamujące.

Aktualnie szacuje się, że Schiaparelli spadł na powierzchnię z wysokości od 2 do 4 kilometrów z prędkością ponad 300 km/h Stosunkowo duże rozmiary plamki mogą być związane z rozrzutem fragmentów lądownika. Możliwe także, że lądownik eksplodował podczas zderzenia – wszak na pokładzie znajdowały się jeszcze pełne zbiorniki paliwa napędzającego dysze.

W przyszłym tygodniu to samo miejsce będzie fotografowane przez sondę MRO za pomocą kamery HiRISE o znacznie wyższej rozdzielczości. Te zdjęcia pozwolą także ustalić położenie osłony termicznej odrzuconej przez moduł Schiaparelli po pierwszej fazie lotu przez atmosferę.

mro_image_of_schiaparelli_before_article_mob

Dzięki temu, że trajektoria opadania modułu była obserwowana z trzech różnych miejsc, zespoły są przekonane, że będą w stanie odtworzyć łańcuch zdarzeń z dużą dokładnością. Rodzaj anomalii do której doszło na pokładzie Schiaparelli wciąż jest badany.

mro_image_of_schiaparelli_after_article_mob

Orbiter TGO aktualnie znajduje się na orbicie o parametrach 101 000 km x 3691 km (w odniesieniu do centrum planety) z okresem 4.2 dni. Sonda pracuje prawidłowo, a na listopad 2016 roku planowane jest zebranie danych kalibracyjnych. Po ich wykonaniu sonda będzie gotowa do rozpoczęcia manewrów hamowania aerodynamicznego, które rozpoczną się w marcu 2017 roku i potrwają około roku, stopniowo wprowadzając sondę na kołową orbitę na wysokości 400 km nad powierzchnią Marsa.

Źródło: ESA

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...