New Horizons zakończyła przesyłanie danych z przelotu w pobliżu Plutona

newhorizons

Sonda New Horizons zakończyła w tym tygodniu przesyłanie danych naukowych zebranych w trakcie zeszłorocznego przelotu w pobliżu Plutona.

Po przebyciu ponad 5 miliardów kilometrów (5 godzin 8 minut świetlnych), ostatnie zdjęcie układu Pluton-Charon wykonane za pomocą kamery Ralph/LEISA dotarło do centrum kontroli misji w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland o godzinie 5.48 25 października br. Zdjęcie odebrane zostało za pomocą stacji DSN (Deep Space Network) w Canberra w Australii. Były to ostatnie dane z ponad 50 gigabajtów danych przesyłanych na Ziemię w ciągu ostatnich 15 miesięcy.

“Dane o Plutonie zebrane przez sondę New Horizons zachwycały nas niejednokrotnie bogactwem struktur odkrywanych na powierzchni tak Plutona jak i jego księżyców,” mówi Alan Stern, główny badacz misji New Horizons z SwRI w Boulder, Kolorado. “Przed nami ogrom pracy związany z analizą ponad 400 obserwacji naukowych, z których dane dotarły na Ziemię. I właśnie to mamy zamiar robić – kto wie kiedy po raz kolejny jakiekolwiek dane z Plutona dotrą na Ziemię?”

Ze względu na fakt, że sonda miała tylko jedną szansę na zebranie danych, New Horizons została zaprojektowana do zebrania możliwie największej ilości danych w możliwie najkrótszym czasie – dlatego podczas przelotu sonda zbierała 100 razy więcej danych niż była w stanie przesłać na Ziemię. Ustalono zatem, że sonda prześle na Ziemię wybrane, najważniejsze dane już bezpośrednio po przelocie, a następnie rozpocznie przesyłanie wszystkich innych danych zapisanych na pokładzie sondy.

Źródło: JHUAPL

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...