Share

Mamo, Tetyda na mnie patrzy!

Tetyda, jeden z większych lodowych księżyców Saturna, przypomina na tym zdjęciu wykonanym przez sondę Cassini gałkę oczną wpatrującą się w pustkę przestrzeni kosmicznej. Głównym obiektem tej strony księżyca jest ogromny krater Odyseusz i jego wzniesienie centralne.

Tak jak i inne księżyce Układu Słonecznego, Tetyda (średnica 1062 km) pokryta jest licznymi kraterami uderzeniowymi, które odpowiadają za obecny wygląd powierzchni, szczególnie zważając na aktualny brak jakichkolwiek procesów geologicznych.  W przypadku Odyseusza potężne zderzenie doprowadziło nie tylko do powstania ogromnego krateru lecz także znajdującego się w jego centrum wzniesienia nazwanego Scheria Montes.

Na powyższym zdjęciu biegun północny skierowany jest w górę i o 1 stopień w lewo. Zdjęcie wykonano w pasmie zielonym za pomocą wąsko-kątowej kamery sondy Cassini w dniu 10 listopada 2016 roku z odległości 367 000 km od Tetydy. Skala zdjęcia to 2 kilometry na piksel.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2015 r. codziennie pisze i mówi o kosmosie na Pulsie Kosmosu. Od 2020 r. pisze o kosmosie także na najlepszym polskim portalu technologicznym Spider's Web.

You may also like...