Juno przygląda się Małej Czerwonej Plamie

Kamera JunoCam znajdująca się na pokładzie sondy Juno wykonała to zdjęcia północnych obszarów Jowisza w dniu 11 grudnia 2016 roku o godzinie 11:47 EST podczas bliskiego przelotu w pobliżu tego gazowego olbrzyma. W momencie wykonywania zdjęcia sonda znajdowała się na wysokości 16 600 kilometrów nad szczytami chmur Jowisza.

To niesamowite zdjęcie wysokich szerokości szczęśliwie przedstawia także NN-LRS-1, gigantyczną burzę znaną pod nazwą Mała Czerwona Plama (w dolnej, lewej części). To trzeci pod względem rozmiarów antycyklon widziany w chmurach tej planety. Obserwatoria naziemne śledzą ten czerwonawy owal od ponad 23 lat. Antycyklon to zjawisko pogodowe charakteryzujące się wielkoskalową cyrkulacją wiatru wokół centralnego obszaru wysokiego ciśnienia atmosferycznego. Na półkuli północnej wirują one zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, a na południowej z przeciwnym. Mała Czerwona Plama nieznacznie odróżnia się kolorem od otoczenia – na zdjęciu widoczna jest jasnobrązowa plama w samym centrum antycyklonu. Zdjęcie zostało obrobione przez Geralda Eichstaedta i Johna Rogersa – miłośników astronomii.

Zdjęcia RAW wykonane za pomocą kamery JunoCam dostępne są pod adresem http://www.missionjuno.swri.edu/junocam – każdy może z tej strony ściągnąć zdjęcia, a następnie poddać je obróbce.

Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Gerald Eichstaedt/John Rogers

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...