Hubble obserwuje: pełna blasku śmierć gwiazdy w Mgławicy Zepsute Jajko

Przedstawiona na zdjęciu powyżej Mgławica Tykwa – której oznaczenie katalogowe to OH 231.08+04.2 – to rewelacyjny przykład śmierci małomasywnej gwiazdy podobnej do Słońca. Zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia gwiazdę przechodzącą przez gwałtowną transformację ze stadium czerwonego olbrzyma w mgławicę planetarną, w której to obiekt odrzuca swoje zewnętrzne powłoki gazu i pyłu w otaczającą go przestrzeń. Ostatnio odrzucona materia w tym przypadku z ogromną prędkością została wyrzucona w przeciwnych prędkościach – gaz zaznaczony tutaj kolorem żółtym porusza się z prędkością prawie miliona kilometrów na godzinę.

Astronomom rzadko udaje się dostrzec tę fazę ewolucji gwiazd ponieważ jak na skalę astronomiczną trwa ona niezwykle krótko. W ciągu następnego zaledwie tysiąca lat mgławica przejdzie w pełne stadium mgławicy planetarnej.

Przedstawiona powyżej mgławica znana jest także jako Mgławica Zepsute Jajko ponieważ zawiera dużo siarki – pierwiastka, który w połączeniu z innymi, ma zapach zepsutego jajka. Na szczęście oddalona jest od nas o ponad 5000 lat świetlnych.

Źródło: NASA Goddard Space Flight Center

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...