Share

Pyłowa poświata odległej galaktyki w obiektywie Hubble’a

Credit: ESA/Hubble & NASA; Acknowledgment: Judy Schmidt

Powyższe zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę NGC 4036, galaktykę soczewkową oddaloną od nas o 70 milionów lat świetlnych w kierunku gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.

Galaktyka ta znana jest z nieregularnych włókien pyłowych, które układają się w spiralę otaczającą centrum galaktyki.  Jądro galaktyki otoczone jest przez rozległą mglistą poświatę gazu i pyłu rozciągającą się daleko w przestrzeń kosmiczną. Samo centrum galaktyki także jest ciekawym obiektem; to tak zwane jądro galaktyczne typu LINER (Low-Ionization Nuclear Emission-line Region) charakteryzujące się określonymi liniami emisyjnymi w widmie. Jasna gwiazda widoczna nieco na prawo od centrum galaktyki, nie znajduje się w niej, a jedynie między nami a NGC 4036.

Dzięki stosunkowo wysokiej jasności, NGC 4036 można dostrzec już za pomocą amatorskich teleskopów, dzięki czemu jest ona popularnym celem obserwacji.

Źródło: NASA

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2015 r. codziennie pisze i mówi o kosmosie na Pulsie Kosmosu. Od 2020 r. pisze o kosmosie także na najlepszym polskim portalu technologicznym Spider's Web.

You may also like...