• opportunitye
    Credit: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona
  • opportunityr
    Credit: Jet Propulsion Laboratory

Łazik Opportunity dostrzeżony na zdjęciu wykonanym z orbity

Credit: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona

Naukowcom z NASA jak na razie nie udało się nawiązać kontaktu z łazikiem Opportunity. Dostrzeżono go natomiast na zdjęciach wykonanych z orbity.

Najnowsze zdjęcie wykonane za pomocą instrumentu HiRISE, wysokiej rozdzielczości kamery zainstalowanej na pokładzie sondy MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) przedstawia niewielki obiekt na zboczu doliny Perseverance Valley. Ten obiekt to nic innego jak łazik Opportunity, który podążał w dół zbocza marsjańskiej doliny gdy w rejonie ponad 100 dni temu pojawiła się burza pyłowa.

Burza ta była jedną z kilku, które z powierzchni Marsa uniosły wystarczająco dużo pyłu, aby przesłonić niebo na niemal całej powierzchni planety. Brak promieniowania słonecznego zmusił łazik Opportunity do wejścia w stan hibernacji.

Od tego czasu zespół naukowców zawiadujących łazikiem w JPL w Pasadenie nie nawiązał z nim kontaktu. 11 września br. JPL rozpoczęło zwiększanie częstotliwości przesyłania komend do łazika pracującego na Marsie już od 14 lat.

Tau – miara ilości promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni – nad obszarem, w którym znajduje się Opportunity, w trakcie burzy pyłowej szacowano nawet na 10. W ciągu ostatnich kilku tygodni wartość tau stopniowo spadała. W czwartek 20 września, w momencie wykonania tego zdjęcia, wartość tau szacowano na 1.3.

Credit: Jet Propulsion Laboratory

Zdjęcie wykonane zostało z wysokości 267 kilometrów nad powierzchnią Marsa. Białym kwadratem oznaczono obszar o szerokości 47 metrów. W centrum kwadratu znajduje się łazik Opportunity.

Źródło: JPL

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...