Sonda Parker Solar Probe pobiła rekord, a nawet dwa

Sonda Parker Solar Probe ustanowiła nowy rekord stając się obiektem zbudowanym przez człowieka, który najbardziej się zbliżył do Słońca – poinformowała NASA w poniedziałek.

“Sonda ustanowiła nowy rekord zbliżając się na odległość 42,73 milionów kilometrów od powierzchni Słońca w dniu 29 października 2018 roku o godzinie 17:04 GMT”.

“Wcześniejszy rekord największego zbliżenia do Słońca ustanowiła niemiecko-amerykańska sonda Helios 2 w kwietniu 1976 roku”.

Celem sondy Solar Parker Probe jest wykonanie 24 bliskich przelotów w pobliżu Słońca. Jeszcze tego samego dnia PSP pobiła jeszcze jeden rekord przekraczając prędkość 247 000 kilometrów na godzinę i stając się najszybszą sondą względem Słońca.

Pierwszy bliski przelot w pobliżu Słońca zaplanowany jest na 31 października br.

Ostatnie zbliżenie do naszej dziennej gwiazdy – na odległość 6,16 milionów kilometrów od Słońca – planowane jest na 2024 rok.

Źródło: AFP

 

Radek Kosarzycki

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2015 r. codziennie pisze i mówi o kosmosie na Pulsie Kosmosu. Od 2020 r. pisze o kosmosie także na najlepszym polskim portalu technologicznym Spider's Web.