Próbka skały księżycowej zebrana w ramach misji Apollo 14. Źródło: NASA

W artykule opublikowanym w periodyku naukowym Earth and Planetary Science Letters, naukowcy piszą, że próbka materii księżycowej przywieziona na Ziemię w ramach misji Apollo 14 w 1971 roku zawiera śladowe ilości minerałów o składzie chemicznym przypominającym skały powszechnie występujące na Ziemi, ale bardzo nietypowe dla Księżyca.

Próbka została wypożyczona z NASA przez Curtin University, ggdzie była badana we współpracy z badaczami z Swedish Museum of Natural History, Australian National University oraz Lunar and Planetary Institute w Houston.

Prof. Alexander Nemchin z Curtin University powiedział, że 1,8-gramowa próbka wykazuje mineralogię podobną do granitu, który jest wyjątkowo rzadki na Księżycu, ale powszechny na Ziemi.

„Próbka zawiera także kwarc, który jest jeszcze bardziej nietypowy dla Księżyca” mówi prof. Nemchin.

„Określając wiek cyrkonu okrytego w próbce, byliśmy w stanie ustalić wiek skały macierzystej na około 4 miliardy lat, czyli podobny do najstarszych skał na Ziemi. Co więcej, chemia cyrkonu w tej próbce znacząco się różni od wszystkich innych ziaren cyrkonu kiedykolwiek badanych w próbkach księżycowych i zaskakująco przypomina cyrkony na Ziemi”.

Prof. Nemchin dodaje, że chemia cyrkonowej próbki księżycowej wskazuje, że powstała ona w niskiej temperaturze i prawdopodobnie w obecności wody – przez co jest charakterystyczna dla Ziemi, a nie typowa dla Księżyca.

„Możliwe, że te nietypowe warunki bardzo lokalnie i krótko istniały na Księżycu, i to właśnie tam i wtedy powstała ta skała. Jednak prostsze wytłumaczenie mówi, że ta skała powstała na Ziemi i została dostarczona na powierzchnię Księżyca jako meteoryt wyrzucony z Ziemi podczas uderzenia w nią planetoidy jakieś cztery miliardy lat temu”.

Źródło: Curtin University

Artykuł naukowy: http://dx.doi.org/10.1016/j.epsl.2019.01.010