Share

Chiny planują budowę stacji księżycowej za “około 10 lat”

Chiny jako pierwsze w historii umieściły lądownik na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca.

Pekin planuje wysłać załogową misję na Księżyc i zbudować na nim stację badawczą w kolejnej dekadzie – poinformowały dzisiaj chińskie media państwowe.

Chiny planują osiągnąć status supermocarstwa kosmicznego i rozpoczęły realizację tego zadania jako pierwsze umieszczając łazik na niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca.

Teraz Państwo Środka planuje zbudować stację badawczą na południowym biegunie Księżyca w ciągu kolejnych 10 lat – poinformował Zhang Kejian, dyrektor China National Space Administration podczas przemówienia wygłoszonego z okazji obchodów “Dnia Kosmosu”.

Co więcej, Kejian dodał, że Pekin planuje w 2020 roku wysłać sondę na Marsa. Pod koniec roku natomiast w stronę księżyca poleci czwarty lądownik – Chang’e 5.

Chang’e-5, który pierwotnie miał zebrać próbki gruntu księżycowego w drugiej połowie 2017 roku został opóźniony gdy rakieta Długi Marsz 5 Y2 uległa awarii w trakcie startu w lipcu 2017 roku.

Chiny poinformowały dzisiaj także, że rakieta Długi Marsz-5B wykona swój pierwszy lot w pierwszej połowie 2020 roku, wynosząc na orbitę elementy planowanej stacji kosmicznej.

Stacja Tiangong powinna powstać na orbicie w 2022 roku.

Według Chin Tiangong zastąpi Międzynarodową Stację Kosmiczną, będącą efektem współpracy USA, Rosji, Kanady, Europy i Japonii – która może zakończyć działanie w 2024 roku.

W ubiegłym tygodniu Pekin poinformował, że planuje wysłać misję do planetoidy i aktualnie poszukuje agencji zainteresowanych umieszczeniem swoich instrumentów na pokładzie planowanej sondy.

Źródło: AFP

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...