Naukowcy poinformowali dzisiaj, że być może zarejestrowali pierwsze wstrząsy sejsmiczne na Marsie, które mogą pomóc nam poznać dawne dzieje sąsiada Ziemi.

Próbnik SEIS wylądował na powierzchni Marsa w grudniu ubiegłego roku na pokładzie sondy InSight.

Jego instrumenty mierzą wibracje powierzchni spowodowane przez pogodę, ale także są w stanie wykrywać ruch głębokiego wnętrza planety – tak zwane „trzęsienia Marsa” – lub powodowane przed upadki meteorytów.

https://twitter.com/pulskosmosu/status/1120776418705727489

Przedstawiciele francuskiej agencji kosmicznej CNES, która steruje działaniami SEIS, poinformowali, że odkryli za pomocą próbnika „słaby, ale wyraźny sygnał sejsmiczny”.

Zespół badaczy ma nadzieje zebrać więcej informacji o aktywności wnętrza Marsa, dzięki czemu będzie w stanie lepiej poznać proces jego formowania miliardy lat temu.

„Wspaniale w końcu usłyszeć, że także na Marsie mamy do czynienia z aktywnością sejsmiczną” mówi Philippe Lognonne, badacz z paryskiego Insitut de Physique du Globe.

„Czekaliśmy na nasze pierwsze trzęsienie Marsa od miesięcy”.

Według Bruce’a Banerdta z NASA, detekcja trzęsienia „stanowi narodziny nowej dziedziny: sejsmologii Marsa”.

Badacze zaznaczyli, że nadal starają się potwierdzić powód trzęsienia zarejestrowanego 6 kwietnia br i upewnić się, że pochodziło ono z wnętrza planety.

Źródło: AFP