Share

Łazik Rosalind Franklin wkrótce otrzyma swoje kamery

Credit: M. de la Nougerede, UCL/MSSL

Na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak zbiór kolorowych soczewek kontaktowych i na wiele sposobów faktycznie tak jest. Powyższe zdjęcie przedstawia filtry przez jakie łazik Rosalind Franklin będzie obserwował Marsa w zakresie widzialnym i podczerwonym.

Na zdjęciu filtry przedstawiono w pojedynczych opakowaniach jeszcze zanim zostały zainstalowane w kołach z filtrami kamery PanCam, która składa się z dwóch kamer szerokokątnych i jednej kamery wysokiej rozdzielczości. Szerokokątne kamery zainstalowano na dwóch końcach obudowy tak, że tworzą parę stereo. Każda kamera posiada koło z 11 filtrami. Czerwony, zielony i niebieski filtr do tworzenia zdjęć kolorowych zainstalowano na obu kamerach szerokokątnych; pozostałe osiem filtrów jest na każdym kole jest inne. Filtry geologiczne zostały dobrane tak, aby pomóc w poszukiwaniu minerałów bogatych w wodę.

Kamera PanCam wyposażona jest także w kamerę wysokiej rozdzielczości znajdującą się na maszcie 2 metry nad powierzchnią Marsa. Wykonywane za jej pomocą zdjęcia będą pomagały w podejmowaniu decyzji o tym gdzie łazik powinien pojechać i gdzie wykonywać kolejne odwierty. Rosalind Franklin będzie pierwszym łazikiem zdolnym do wykonywania odwiertów na głębokość 2 metrów pod powierzchnią, w celu pozyskiwania próbek do analizy w laboratorium pokładowym. W ramach tych badań badacze będą poszukiwali śladów życia tak obecnego jak i przeszłego. W połączeniu z obserwacjami prowadzącymi za pomocą spektrometrów, radaru i detektora neutronów łazik ExoMars wyposażony został w potężny zestaw badawczy do badania tego co znajduje się na powierzchni i pod powierzchnią Marsa.

Filtry przedstawione powyżej zainstalowano w kołach filtrów w 2018 roku, a testy ich kalibracji zakończono 11 maja 2019 roku. W ubiegłym tygodniu cały instrument PanCam został wysłany z londyńskiego Mullard Space Science Laboratory do Airbus w Stevenage, gdzie będzie zainstalowany na łaziku.

Źródło: ESA

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...