Share

SatRevolution, Virgin Orbit i polskie uczelnie założyły konsorcjum

Naukowcy i inżynierowie z polskich uniwersytetów połączyli siły z wrocławską spółką SatRevolution oraz z należącą do Richarda Bransona, kalifornijską firmą Virgin Orbit. Głównym celem konsorcjum będzie zaprojektowanie i przeprowadzenie pierwszych na świecie, dedykowanych misji z użyciem małych satelitów. Uroczysta ceremonia podpisania utworzenia konsorcjum odbyła się w ramach konferencji Impact mobility’19 rEVolution w Katowicach. Minister ds. przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz, wyraziła entuzjazm rządu wobec polskich badań kosmosu.

Konsorcjum opracuje pierwszą z serii trzech misji na Marsa. Wylot pierwszej misji planowany jest już za 3 lata.

Do tej pory tylko trzem organizacjom udało się pomyślnie wykonać misje na Marsa. W 2018 roku natomiast bliźniacze satelity MarCO, zaprojektowane i obsługiwane przez NASA Jet Propulsion Laboratory, udowodniły że małe cubesaty mogą dolecieć na Marsa. Konsorcjum chce wysłać pierwszą w historii naukową misję na Marsa. Wstępne prace przeprowadzone przez konsorcjum wykazały, że satelita o masie
mniejszej niż 50 kg może być wykorzystywany do przeprowadzenia szerokiego zakresu badań naukowych, takich jak: obrazowanie satelitarne Marsa i jego księżyca Fobosa, analiza marsjańskiej atmosfery, a nawet tak ambitne przedsięwzięcia, jak poszukiwanie podziemnych pokładów wody.

Trzonem konsorcjum są czołowe uczelnie techniczne i przyrodnicze w Polsce: Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Łódzka, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Władze uczelni postrzegają zarówno udział w konsorcjum, jak i samą misję, jako niespotykaną dotąd szansę na rozwój w wielu dyscyplinach technicznych, a także jako możliwość komercjalizacji projektów naukowych.

Wrocławska spółka SatRevolution, specjalizująca się w rozwiązaniach satelitarnych, będzie przede wszystkim odpowiedzialna za projekt oraz produkcję satelity i zapewni podstawowe podsystemy. W kwietniu 2019 roku SatRevolution wysłał na orbitę Światowida, pierwszego polskiego satelitę obserwacyjnego.

“Polscy naukowcy i inżynierowie są gotowi, żeby opracować pierwszą międzyplanetarną misję naukową z wykorzystaniem satelity w rozmiarze CubeSat. Taka misja ożywi polski sektor kosmiczny i zaznaczy jego pozycję na arenie międzynarodowej, a sam projekt przyspieszy rozwój małych satelitów i lekkich technologii kosmicznych. Chcemy, żeby Polska była krajem, słynącym z małych statków międzyplanetarnych” – mówi Grzegorz Zwoliński, Prezes Zarządu SatRevolution.

Satelita biorący udział w misji, zostanie wyniesiony na rakiecie LauncherOne, należącej do Virgin Orbit. Jest to lotnicza platforma startowa, zdolna do przeprowadzania operacji z portów kosmicznych na całym świecie. Rakiety LauncherOne są wytwarzane w Long Beach w Kalifornii, a ich start następuje z samolotów transportowych Boeing 747. Pierwsza rakieta orbitalna Virgin Orbit przechodzi obecnie testy i jest przygotowywana do lotu, który ma się odbyć pod koniec bieżącego roku.

„Virgin Orbit z radością dołącza do tego konsorcjum, ponieważ jego plany
bezpośrednio odzwierciedlają naszą ideę “otwierania przestrzeni kosmicznej dla wszystkich” – mówi Stephen Eisele, Vice President of Business and Development Virgin Orbit. „Biorąc pod uwagę mocne zaplecze naukowe i silną kadrę inżynierów w Polsce, polski rząd i środowisko akademickie znacząco skorzystałyby na zwiększeniu dostępu do przestrzeni kosmicznej. Widzieliśmy już niesamowitą użyteczność małych satelitów na orbicie Ziemi i cieszymy się, że będziemy je wynosić w kosmos. Z dumą umożliwimy wypłynięcie polskiej kreatywności i innowacyjności technologii kosmicznych na szerokie wody”.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...