Czyżby instrument HP3 wyskoczył z odwiertu na Marsie? [aktualizacja 19:35]

Źródło: NASA/JPL-Caltech

Najnowsze zdjęcia przesłane automatycznie przez sondę InSight na Ziemię pokazują coś niepokojącego. Instrument HP3, w skład którego wchodzi także polski element, tzw. Kret, po miesiącach problemów w ostatnim miesiącu w końcu poczynił postępy i przy pomocy ramienia robotycznego wbił się na kolejne kilka centymetrów w powierzchnię Marsa.

Zadaniem instrumentu było wbić się na 5 metrów wgłąb Marsa i tam wykonywać pomiary, które pozwoliłyby ustalić ile ciepła ucieka z wnętrza Marsa.

W lewej części kadru, na lewo od kopuły sondy InSight, widać ramię lądownika i dużą część wysuniętego instrumentu HP3. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Najnowsze zdjęcia przesłane na Ziemię przez sondę wskazują jednak, że po początkowym sukcesie, HP3 wręcz “wyskoczył” z otworu i praktycznie cały wydostał się na powierzchnię. Z pewnością znacząco utrudni to – jeżeli nie uniemożliwi – realizację pierwotnie zakładanych zadań.

Czekamy na oficjalne potwierdzenie misji. Poniżej kilka reakcji ze środowiska, które dzisiaj rano znalazłem na Twitterze.

https://twitter.com/LarsTheWanderer/status/1188271673725734912

AKTUALIZACJA: 19:35

Zespół misji Mars InSight potwierdza, że podczas wbijania kreta w trakcie weekendu doszło do wysunięcia instrumentu do połowy. Wstępna ocena wskazuje na nieoczekiwane właściwości ziemi wokół instrumentu.

Jedna z możliwości obserwowanych podczas testów prowadzonych na Ziemi mówi, że ziemia może osuwać się przed czubek kreta, stopniowo wypełniając otwór przed nim gdy kret stopniowo się wysuwał. Zespół aktualnie analizuje dane i w ciągu kilku dni przygotuje dalszy plan działań.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...