Share

To kwazary są odpowiedzialne za powstawanie masywnych galaktyk

Wizja artystyczzna przedstawiająca jak mógł wyglądać ULAS J1120+0641, bardzo odległy kwazar zasilany przez czarną dziurę o masie 2 miliardów mas Słońca. Kwazar ten jest najodleglejszym i najjaśniejszym dotąd odkrytym obiektem wczesnego Wszechświta. Źródło: ESO/M. Kommesser

Badaczom korzystającym z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a udało się odkryć najbardziej energetyczne wypływy materii kiedykolwiek obserwowane we wszechświecie. Owe wypływy pochodzą z otoczenia kwazarów i przemierzają przestrzeń międzygwiezdną niczym tsunami, siejąc istne zniszczenie w swoich galaktykach macierzystych.

Kwazary to niezwykle odległe obiekty kosmiczne, emitujące ogromne ilości energii. We wnętrzach kwazarów znajdują się supermasywne czarne dziury napędzane opadającą na nie materią, która może być nawet 1000 razy jaśniejsza od całej galaktyki zawierającej przecież setki miliardów gwiazd.

Czytaj dalej na portalu Spider’s Web

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...