Share

Filary stworzenia w podczerwieni

W toku ewolucji ludzkie oczy powstały po to, aby pomóc nam uchronić się przed wilkiem, tygrysem czy czymkolwiek innym co nas chciało wyeliminować, a nie po to, aby obserwować wszechświat.

Z tego tez powodu nasze oczy wrażliwe są na jedynie wąski zakres widma elektromagnetycznego – promieniowanie widzialne. Całej reszty jednak nie widzimy.

Powyższe zdjęcie wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia Filary Stworzenia znajdujące się w Mgławicy Orzeł.

Zdjęcie zostało wykonane w zakresie promieniowania podczerwonego, które przenika przez pył i gaz i pozwala nam zobaczyć filary w zupełnie nowym świetle.

Cały kadr wypełniony jest jasnymi gwiazdami oraz młodymi gwiazdami, które dopiero powstają w samych filarach, a których nie widać na zdjęciach wykonanych w zakresie widzialnym, takich jak poniżej.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...