Sonda OSIRIS-REx przelatuje nad miejscem kontaktu

Powyższa mozaika przedstawiająca Osprey, miejsce pobrania próbek gruntu na planetoidzie Bennu, została wykonana ze zdjęć wykonanych przez sondę OSIRIS-REx 26 maja br. Do stworzenia mozaika wykorzystano 347 zdjęć wykonanych za pomocą kamery PolyCam. Obraz charakteryzuje się skalą 5 mm na piksel. Sonda OSIRIS-REx wykonała zdjęcia z wysokości 250 metrów czyli najbliższego dotąd przelotu nad Osprey. Przelot został zaprojektowany tak, aby dało się wykonać możliwie najdokładniejsze zdjęcia miejsca, z którego zostaną pobrane próbki gruntu.

Planowane miejsce pobrania próbki znajduje się w kraterze widocznym w dolnej części zdjęcia, tuż nad ciemną plamą w centrum krateru. Długi, jasny głaz na lewo od ciemnej plamy, nazwany Strix Saxum ma długość 5,2 m. Zdjęcie zorientowano tak, że wschód Bennu znajduje się u góry.

Osprey jest zapasowym miejscem pobrania próbki dla sondy OSIRIS-REx. Według aktualnych planów sonda spróbuje pobrać próbkę gruntu z miejsca pierwszego wyboru nazwanego Nightingale w dniu 20 października br.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...