Startując w misję Artemis I, rakieta SLS (Space Launch System) będzie napędzana dwoma boosterami. Kluczowe elementy boosterów wkrótce wyruszą w drogę do Centrum Kosmicznego im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie, gdzie będą przygotowane do misji Artemis I. Specjalistyczne transportery zawiozą każdy z 10 segmentów silników rakiety z fabryki Northrop Grumman w Promontory Point w Utah do punktu wyjazdowego, skąd zostaną przetransportowane na Florydę. Podróż przez cały kraj stanowi ważny krok milowy na drodze do pierwszego lotu realizowanego w ramach programu księżycowego Artemis.

NASA planuje wysłanie pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny na powierzchnię Księżyca już w 2024 r. Szkielet całego programu Artemis mają stanowić: rakieta SLS, kapsuła załogowa Orion, system Human Landing System oraz stacja kosmiczna Gateway na orbicie okołoksiężycowej. SLS będzie jedyną rakietą zdolną do wyniesienia statku Orion, astronautów i ładunku na Księżyc w ramach jednego lotu.

O tym co myślimy o szansach realizacji projektu Artemis w 2024 r. możecie posłuchać w podcaście z 6 czerwca, który możecie włączyć w pasku obok. ->