Share

Zdjęcie dnia: Twin Peaks na Marsie

Sonda Mars Pathfinder wylądowała na powierzchni Marsa 4 lipca 1997 r. – pamiętam, oglądałem na żywo. 🙂 Z lądownika na powierzchnię wyjechał łazik Sojourner, który zamiast planowanych siedmiu, zwiedzał okolicę przez całe 83 dni. W tym czasie łazik wykonywał zdjęcia i pomiary chemiczne, atmosferyczne i inne.

W momencie gdy Pathfinder zbliżał się do celu swojej podróży, minęło już ponad 20 lat od czasu kiedy po raz ostatni cokolwiek wylądowało na Marsie.

Powyższe zdjęcie przedstawia Twin Peaks, dwa niewysokie wzgórza znajdujące się na południowy wschód od miejsca lądowania Pathfindera. Wzgórza naukowcy dostrzegli już na pierwszych panoramach wykonanych za pomocą kamery IMP już 4 lipca. Później udało się je także odnaleźć na zdjęciach z orbitera Viking wykonanych ponad 20 lat wcześniej. Oba wzgórza mają wysokość 30-35 metrów. North Twin znajduje się ok. 860 metrów od lądownika, a South Twin ok. 1000 m od lądownika.

Źródło: NASA/JPL

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...