Kosmiczny Teleskop Hubble’a fotografuje pobliską gromadę gwiazd

Gromada otwarta NGC 376

Uwielbiam zdjęcia gromad gwiazd. Żadne galaktyki nie są w stanie – w moim oczywiście mniemaniu – dorównać urodą gromadom gwiazd. Szczególnie urodziwe są gromady kuliste, ale czasami także wśród gromad otwartych zdarzają się istne piękności. Taką właśnie urodziwą gromadą otwartą jest NGC 376, która wpadła ostatnio w oko Kosmicznemu Teleskopowi Hubble’a.

O ile gromady kuliste utrzymują swój kształt przez długie miliardy lat, o tyle gromady otwarte mają dość krótki żywot. Gwiazdy je tworzące jeszcze w okresie swojej młodości stopniowo się od siebie oddalają, aby z czasem polecieć każda w swoją stronę. Szczęściem zatem jest je dojrzeć, zanim się rozpadną.

Przedstawione powyżej zdjęcie opublikowane przez NASA i ESA pod koniec 2022 roku przedstawia gromadę otwartą NGC 376 znajdującą się w Małym Obłoku Magellana, czyli w galaktyce karłowatej krążącej wokół Drogi Mlecznej.

Porozmawiajmy o rozmiarach

Nasza galaktyka – Droga Mleczna – ma średnicę rzędu 100 000 lat świetlnych i składa się z kilkuset miliardów gwiazd. Mały Obłok Magellana ma 7000 lat świetlnych średnicy i składa się z kilkuset milionów gwiazd. Gromada otwarta NGC 376 ma masę zaledwie 3400 mas Słońca, więc jest naprawdę niewielka

Badania sprzed kilku lat wykazały, że gromada tak naprawdę znajduje się już w końcowym etapie rozpadu i jej obecna masa to zaledwie 10 proc. masy pierwotnej. Pozostałe 90 proc. gwiazd już dawno rozleciało się w przestrzeni międzygwiezdnej. Pozostałe 10 proc. też prędzej czy później rozmyje się w pustce przestrzeni kosmicznej, a pomoże im w tym brak gazu do tworzenia nowych gwiazd oraz niezmordowana grawitacja Małego Obłoku Magellana.

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...