zhurong

Pierwszy chiński łazik marsjański Zhurong po wielu sukcesach na powierzchni Czerwonej Planety został wprowadzony w stan hibernacji w maju 2022 roku. Od kilku miesięcy jednak pojawiają się pytania o jego dalsze losy. Przedstawiciele chińskiego sektora kosmicznego jak na razie milczą.

Na szczęście w okolicach Marsa znajdują się także sondy kosmiczne, przed którymi łazik – szczególnie uśpiony – nie może się za bardzo schować. Jedną z takich sond jest wiekowa już, aczkolwiek wciąż spisująca się rewelacyjnie sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

https://www.pulskosmosu.pl/2022/05/23/zhurong-zapada-w-sen-zimowy-na-marsie/

Dwa tygodnie temu, sonda Tianwen-1, na pokładzie której Zhurong dotarł na orbitę Marsa, powinna świętować okrągłe dwa lata na orbicie. To święto jednak nie było dla Chin tak wesołe, jak powinno. Łazik Zhurong, po ponad 7 miesiącach milczenia, wciąż nie odezwał się do kontrolerów na Ziemi. Warto tutaj wspomnieć, że sam łazik został wprowadzony w stan hibernacji celowo. Chodziło o oszczędzanie energii elektrycznej w okresie ciemnej i zimnej marsjańskiej zimy. Plan jednak był taki, aby łazi wyprowadzić ze stanu uśpienia na początku grudnia, wraz z nadejściem wiosny. Nic takiego jednak się nie stało.

https://www.pulskosmosu.pl/2021/07/09/zhurong-jezdzi-po-marsie/

Sonda MRO, która przeleciała nad miejscem, w którym znajduje się łazik potwierdziła, że od ostatniego przelotu 7 września do 8 lutego łazik nie zmienił swojego położenia. Może to oznaczać kilka rzeczy. Albo operatorzy z Państwa Środka zdecydowali się nie wybudzać jeszcze łazika, albo panele słoneczne łazika zostały przysypane taką ilością pyłu, że łazik nie jest w stanie wybudzić się ze stanu hibernacji.

Łazik Zhurong na trzech zdjęciach wykonanych w latach 2022-2023. Źródło: NASA/JPL-Caltech/UArizona

Możliwe też, że temperatury na Marsie są wciąż za niskie, aby można było podjąć próbę przywrócenia łazika do pracy. Z tego, co wiadomo, temperatury muszą sięgnąć -15 stopni Celsjusza, a łazik musi wygenerować co najmniej 140 W energii, aby można było mówić o powrocie do pracy.

Im dłużej trwa milczenie przedstawicieli chińskiego sektora kosmicznego, tym bardziej prawdopodobna staje się teoria mówiąca o tym, że misja łazika już się skończyła. Nawet jeżeli tak się stało, to i tak była ona spektakularnym sukcesem. Jakby nie patrzeć, przed Zhurongiem tylko Stanom Zjednoczonym udało się dostarczyć łazik na powierzchnię Marsa.