zhurong

Pierwszy chiński łazik marsjański Zhurong po wielu sukcesach na powierzchni Czerwonej Planety został wprowadzony w stan hibernacji w maju 2022 roku. Od kilku miesięcy jednak pojawiają się pytania o jego dalsze losy. Przedstawiciele chińskiego sektora kosmicznego jak na razie milczą.

Na szczęście w okolicach Marsa znajdują się także sondy kosmiczne, przed którymi łazik – szczególnie uśpiony – nie może się za bardzo schować. Jedną z takich sond jest wiekowa już, aczkolwiek wciąż spisująca się rewelacyjnie sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO).

https://www.pulskosmosu.pl/2022/05/23/zhurong-zapada-w-sen-zimowy-na-marsie/

Dwa tygodnie temu, sonda Tianwen-1, na pokładzie której Zhurong dotarł na orbitę Marsa, powinna świętować okrągłe dwa lata na orbicie. To święto jednak nie było dla Chin tak wesołe, jak powinno. Łazik Zhurong, po ponad 7 miesiącach milczenia, wciąż nie odezwał się do kontrolerów na Ziemi. Warto tutaj wspomnieć, że sam łazik został wprowadzony w stan hibernacji celowo. Chodziło o oszczędzanie energii elektrycznej w okresie ciemnej i zimnej marsjańskiej zimy. Plan jednak był taki, aby łazi wyprowadzić ze stanu uśpienia na początku grudnia, wraz z nadejściem wiosny. Nic takiego jednak się nie stało.

https://www.pulskosmosu.pl/2021/07/09/zhurong-jezdzi-po-marsie/

Sonda MRO, która przeleciała nad miejscem, w którym znajduje się łazik potwierdziła, że od ostatniego przelotu 7 września do 8 lutego łazik nie zmienił swojego położenia. Może to oznaczać kilka rzeczy. Albo operatorzy z Państwa Środka zdecydowali się nie wybudzać jeszcze łazika, albo panele słoneczne łazika zostały przysypane taką ilością pyłu, że łazik nie jest w stanie wybudzić się ze stanu hibernacji.

Łazik Zhurong na trzech zdjęciach wykonanych w latach 2022-2023. Źródło: NASA/JPL-Caltech/UArizona

Możliwe też, że temperatury na Marsie są wciąż za niskie, aby można było podjąć próbę przywrócenia łazika do pracy. Z tego, co wiadomo, temperatury muszą sięgnąć -15 stopni Celsjusza, a łazik musi wygenerować co najmniej 140 W energii, aby można było mówić o powrocie do pracy.

Im dłużej trwa milczenie przedstawicieli chińskiego sektora kosmicznego, tym bardziej prawdopodobna staje się teoria mówiąca o tym, że misja łazika już się skończyła. Nawet jeżeli tak się stało, to i tak była ona spektakularnym sukcesem. Jakby nie patrzeć, przed Zhurongiem tylko Stanom Zjednoczonym udało się dostarczyć łazik na powierzchnię Marsa.

By Radek Kosarzycki

Redaktor naczelny Pulsu Kosmosu oraz Focus.pl. Miłośnik psów