Share

CIEMNA MATERIA: Galaktyczne super autostrady

1-adarkmatterb-768x459

Wykorzystując najlepsze dostępne dane do monitorowania ruchu galaktyk w naszym sąsiedztwie, Noam Libeskind ze współpracownikami z Instytutu Astrofizyki Leibniza (AIP) w Poczdamie stworzyli szczegółową mapę ruchu galaktyk w naszym otoczeniu. Odnaleźli na niej “most” ciemnej materii rozciągający się od naszej Lokalnej Grupy aż do Gromady w Pannie – ogromnego skupiska 2000 galaktyk w odległości 50 milionów lat świetlnych od Ziemi otoczonej z każdej strony ogromnymi bąblami przestrzeni całkowicie pozbawionej galaktyk. Ten most i puste przestrzenie pomogą nam zrozumieć nierozwiązany od 40 lat problem osobliwego rozkładu przestrzennego galaktyk karłowatych.

adarkmatterb

Owe galaktyki karłowate często znajdują się w pobliżu większych galaktyk macierzystych, takich jak nasza Droga Mleczna. Z racji na niewielką jasność są one jednak trudne do wykrycia. Dlatego też znajdujemy je jedynie w naszym najbliższym otoczeniu. Osobliwą cechą tych galaktyk jest jednak fakt, że w pobliżu Drogi Mlecznej oraz dwóch najbliższych nam galaktyk – Galaktyki w Andromedzie oraz Centaurus A – owe galaktyki karłowate nie krążą po losowych orbitach, a skupione są w szerokich, płaskich, prawdopodobnie rotujących płaszczyznach. Takie struktury nie są przypadkowym wynikiem oddziaływania chłodnej ciemnej materii, dlatego stanowią wyzwanie dla obecnie obowiązującej doktryny.

Według jednej z możliwości owe galaktyki karłowate odzwierciedlają geometrię struktur znacznie większych. “Po raz pierwszy uzyskaliśmy obserwacyjną weryfikację istnienia dużych “włókien” przesyłających galaktyki karłowate w kosmosie  za pomocą niesamowitych mostów ciemnej materii,” mówi Libeskind. Kosmiczne “super autostrady” stanowią dla galaktyk satelitarnych drogi, wzdłuż których mogą one być przesyłane w kierunku Drogi Mlecznej, Andromedy czy Centaura A. “Fakt, że ten galaktyczny most może wpływać na galaktyki karłowate w naszym sąsiedztwie jest imponujący zważając na różnicę skali między drogą a galaktykami: płaszczyzny galaktyk karłowatych stanowią zaledwie 1 procent rozmiaru mostu galaktycznego prowadzącego do Gromady w Pannie.”

Źródło: MNRAS / AIP

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2015 r. codziennie pisze i mówi o kosmosie na Pulsie Kosmosu. Od 2020 r. pisze o kosmosie także na najlepszym polskim portalu technologicznym Spider's Web.

You may also like...