hh-768x768

Właśnie w tej chwili sonda New Horizons przelatuje 12 500 km nad powierzchnią Plutona! Nie wiem jak Wy, ale ja jestem poruszony, że 5 miliardów kilometrów od Ziemi stworzona przez człowieka sonda właśnie poznaje, odkrywa system Pluton-Charon, obserwuje i fotografuje rzeczy, których nikt na Ziemi jeszcze nigdy nie widział. Pierwsze zdjęcie z przelotu przedstawione zostanie dopiero jutro wieczorem, ale to się dzieje teraz, dokładnie w tej chwili. Siedem instrumentów na pokładzie pobierając zaledwie 28 W mocy zbiera ogromne ilości danych, które jeszcze dzisiaj zacznie wysyłać na Ziemię i będzie wysyłał je przez kolejne kilkanaście miesięcy dając planetologom pracę na wiele, wiele lat.

Wraz z NASA zapraszam do obejrzenia poniższego filmu o sondzie, o Plutonie, o ludziach którzy poświęcili swoją karierę dla tej jednej misji, którzy przez lata lobbowali za wysłaniem misji do Plutona, napotykali tony przeszkód, potem przeszli przez fazę projektowania misji, oczekiwania na start, a następnie musieli czekać właśnie na dzisiaj, na ten dzień, na 14. lipca 2015. Wczoraj głównym zdaniem wymienianym przez członków zespołu było:

Nie możemy uwierzyć, że to już dzisiaj. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się, że ten przelot jest gdzieś w przyszłości. On zdefiniował nasze życie. To oczekiwanie właśnie się kończy. To surrealistyczne doświadczenie.

Zapraszam na film: