hubble-views-a-wolf-rayet-galaxy-768x382

Powyższe zdjęcie wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a przedstawia galaktykę o wdzięcznej nazwie… SBS 1415+437 (zwaną także SDSS CGB 12067.1) znajdującą się około 45 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Jest to galaktyka Wolfa-Rayeta – to typ galaktyki w której zachodzą intensywne procesy powstawania gwiazd, zawierającej nietypowo wysoką liczbę wyjątkowo gorących i masywnych gwiazd znanych jako gwiazdy Wolfa-Rayeta.

Same gwiazdy Wolfa-Rayeta mogą posiadać masę równą dwudziestu masom Słońca jednak wydaje się, że ich głównym celem jest jak najszybsze zrzucenie nadmiarowej masy – odrzucają z siebie bardzo dużą masę w postaci tzw. wiatrów gwiezdnych. Typowa gwiazda tego typu jest w stanie utracić w takim wietrze masę równą masie Słońca w czasie zaledwie 100 000 lat!

Owe masywne gwiazdy są wyjątkowo gorące. Temperatura ich powierzchni jest 10 do 40 razy wyższa niż temperatura Słońca. Co więcej są one od kilkudziesięciu tysięcy do miliona razy jaśniejsze niż Słońce.

Jednak taka intensywność promieniowania ma swoje wady – takie gwiazdy nie żyją zbyt długo. W skali kosmicznej bardzo szybko tracą swoją masę – w zaledwie kilkaset tysięcy lat. Dlatego też w przeciętnej galaktyce można znaleźć zaledwie kilka takich gwiazd.

No chyba, że jest to galaktyka Wolfa-Rayeta – jak ta na zdjęciu powyżej.

Źródło: NASA/phy.so