ZIEMIA: The Blue Marble wersja 2.0

dscovr-768x768

Na pierwszy rzut oka to zdjęcie Ziemi. Niewiele się różni od tych wszystkich zdjęć Ziemi, które widziałeś wielokrotnie w przeszłości.

Oczywiście do momentu kiedy uświadomisz sobie, że większość zdjęć Ziemi, które widziałeś w przeszłości to było jedno i to samo zdjęcie – „Blue Marble” to zdjęcie Ziemi wykonane przez astronautów w czasie misji Apollo 17 w 1972 roku z odległości 27 000 km. To już ponad 40 lat temu.

W rzeczywistości nie ma zbyt wielu zdjęć przedstawiających w pełni oświetloną Ziemię, ponieważ aparat musi znajdować się między Ziemią i Słońcem na tyle daleko od Ziemi, aby w kadrze objąć całą planetę. Satelity pogodowe na orbicie geosynchronicznej mogą uzyskać podobny widok, jednak nie zmieszczą całej półkuli.

Teraz Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) będzie regularnie wykonywał takie zdjęcia, zawsze oświetlonej półkuli Ziemi. Pierwsze zdjęcie (powyżej) zostało opublikowane wczoraj (21. lipca).

Pierwotnie sonda miała nazywać się „Triana” i była projektem v-ce prezydenta USA Ala Gore’a w 1998 roku, który uważał, że monitorowanie zmian powierzchni Ziemi na zdjęciach uchwyconych z odległości 1.5 mln kilometrów będzie inspirującą misją edukacyjną. Przeciwnicy nazwali projekt GoreSat i ostatecznie gotowa sonda skończyła w hangarze.

Sonda jednak została wskrzeszona przez National Oceanic and Atmospheric Administration i wysłana aby patrzeć w przeciwną stronę – na Słońce, analizując nadchodzące burze słoneczne. Jednak z drugiej strony sondy umieszczono kamerę obserwującą Ziemię – w końcu zaczyna przysyłać zdjęcia.

Źródło: nytimesDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Puls Kosmosu od 2015 roku informuje o aktualnościach ze świata astronomii, kosmologii i eksploracji przestrzeni kosmicznej. Krótko, rzeczowo i bez sensacji.

Autor: Radek Kosarzycki

ARCHIWUM

KONTAKT

pulskosmosu[at]gmail.com