Kanadyjczycy zdominowali zawody łazików marsjańskich

canadadomina

Kanadyjskie zespoły zdominowały drugą edycję największego europejskiego konkursu łazików marsjańskich, który odbył się w dniach 5-6 września w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Space Design Team z University of Saskatchewan zdobył pierwsze miejsce, a McGill Robotics Team z McGill University w Montrealu zakończył na trzecim miejscu. Drugie miejsce natomiast zdobył zespół Next Team z Politechniki Białostockiej.

Celem Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich (European Rover Challenge RC 2015) było zbudowanie łazika, który skutecznie poradzi sobie z czterema zadaniami symulującymi badania na Marsie. W zawodach wzięło udział 40 zespołów studenckich. Rywalizacja była nadzorowana i oceniana przez zespół polskich i międzynarodowych specjalistów z zakresu zdalnego sterowania, nawigacji satelitarnej i geologii planetarnej. Zwycięski zespół uzyskał we wszystkich konkurencjach łącznie 456.5 punktów, 36 więcej od zdobywcy drugiego miejsca.

“Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego wyniku, i nie możemy doczekać się odrobiny odpoczynku. Będziemy nadal rozwijać projekt naszego łazika, a ten weekend pozwolił nam zapoznać się z wieloma interesującymi pomysłami,” napisał zespół Space Design Team na swojej stronie.

Gościem specjalnym zawodów był Harrison Schmitt, emerytowany geolog, profesor uniwersytecki, senator i były astronauta NASA, który był członkiem załogi Apollo 17 – ostatniej załogowej misji na Księżyc. W 1972 roku spędził 3 dni na powierzchni Księżyca. Podczas 22-godzinnego spaceru zdołał zebrać 110 kg próbek skał i gleby.

Źródło: phys.org

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...