Share

Andreas Mogensen steruje łazikiem w Holandii z pokładu ISS

supervisingt

W ubiegłym tygodniu astronauta ESA Andreas Mogensen okazał się prawdziwym ekspertem w prowadzeniu pojazdów z przestrzeni kosmicznej. W ramach projektu o nazwie Meteron (ESA) Mogensen, który aktualnie przebywa w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, poprowadził łazik znajdujący się w ośrodku badawczym w Holandii ustawiony na atrapie bazy księżycowej.

Andreas bezpośrednio sterował łazikiem Eurobot – który ma wielkość samochodu osobowego – którego zadaniem rozwiązanie problemu w symulowanej bazie księżycowej. Drugi łazik sterowany był z centrum ESA w Niemczech – dzięki czemu Andreas mógł skupić się na Eurobocie i w razie konieczności podjąć odpowiednią interwencję.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=fFLwpfifIao&w=853&h=480]

Nowy interfejs użytkownika do sterowania łazikiem z przestrzeni kosmicznej pracował bez zarzutu. Oba łaziki funkcjonowały w pełnej harmonii na przylegających sobie działkach. Eksperyment przebiegał na tyle bezproblemowo, że został ukończony w ciągu jednej sesji – zamiast planowych trzech sesji rozłożonych na dwa dni.

Czytaj dalej: http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/astronauta-steruje-lazikiem-na-ziemi-pokladu-iss-1807.html

Popularyzator astronomii. Kulturalny cham. Od 2023 r. redaktor naczelny portalu Focus.pl Od 2015 r. prowadzi własny portal Puls Kosmosu. Od 2020 do 2023 r. pisał o kosmosie także na łamach Spider's Web.

You may also like...